wtorek, 28 września 2010

KAMIENICA NA WIDOKU

ul. Widok 11
W zasadzie powinno być Kamienica na Widok, ale żeby ładniej brzmiało, będzie na Widoku :)
Kamienica już od wielu lat jest w stanie dość opłakanym, nic to, że wpisana jest do rejestru zabytków. Jest to przykład eklektycznej architektury śródmiejskiej z końca XIX w., który niszczeje i nikt się nie interesuje.
Co więcej, nawet literatura starannie omija tę kamienicę, nie tylko konserwator...
A szkoda, bo kamienica ładna i jedna z niewielu po tej stronie Jerozolimskich, która ostała się prawie nienaruszona.



PS: A tutaj dla ciekawostki zamieszczam artykuł p. Kadleca ze strony Pałac Kultury Collection z moimi skromnymi zdjęciami:
http://www.pkc.2ap.pl/artykuly/pod_trybuna_honorowa.htm

sobota, 25 września 2010

SALA KOLUMNOWA PAŁACU PREZYDENCKIEGO

ul. Krakowskie Przedmieście 46\48
Sala ta widziała baaardzo wiele. Pamięta hulaszcze bale Michała Radziwiłła, 'Rybeńko' zwanego, pamięta bezdomnych, którzy zagnieździli się tu kiedy pałac zdewastowali Szwedzi podczas potopu, pamięta Ceroniego i Locciego, którzy przywrócili blask pałacowi. Pamięta na pewno huczne bale kolejnego z Radziwiłłow, Karola 'Panie Kochanku', pamięta generała Zajączka i jego piękną żonę, pamięta Paskiewicza i występy Chopina dla znienawidzonego namiestnika, pamięta pożar w 1852 i odbudowę Kropiwnickiego. Pamięta gubernatora niemieckiego, osiadłego tu w czasie I wojny, pamięta obrady Urzędu Rady Ministrów w okresie międzywojennym, pamięta imprezy nazistów w mieszczącym się tu Deutsches Haus. I wreszcie, mając wszystko na świeżo, pamięta podpisanie tu Układu Warszawskiego, pamięta obrady Okrągłego Stołu, podpisanie wstępu do NATO i do Unii Europejskiej. Dziś odbywają się tu najważniejsze uroczystości z udziałem prezydenta: wręczane są ordery, powołania, mianowania...
Sala ma 286 m2, a na ścianach wiszą obrazy Smuglewicza. Sala nie została zniszczona w czasie wojny, dzięki temu głównie, że stacjonowali tu naziści, co uchroniło budynek i salę przed zagładą. Dzięki temu, ona stale pamięta...

piątek, 24 września 2010

KAMIENICA LISOWSKICH

ul. Młynarska 7
Inicjały właściciela, Tomasza Lisowskiego
Powstała ok. 1900 dla dra Leona Goldsobela. Lisowski zaczynał jako drobny handlarz galanterią skórzaną, wzbogacając się podczas I wojny światowej, kiedy zajął się wyrobem militariów. Po wojnie przerzucił się na uszczelki, pasy transmisyjne i inne artykuły techniczne. Jego kamienica wyróżniała się gustem i luksusem wśród pozostałych starych bud i ruder Woli. Na parterze były sklepy, z tyłu oficyny i podwórze z trawnikami i drzewkami. Powstanie Warszawskie szczęśliwie ominęło kamienicę, a równie niewiadomym sposobem kamienica jest wciąż piękna, pomimo, że wokół nadal straszą obdrapane kamienice... Od podwórka zachowały się nawet pseudogotyckie ozdoby.

środa, 22 września 2010

KAMIENICA LUDWIKA MACIEJOWSKIEGO

ul. Chmielna 30
Zbudowana w 1861, wówczas jako dwupiętrowy dom. Jedna z następnych właścicielek, prawdopodobnie Katarzyna Buchbinder, zażyczyła sobie zmiany wystroju na „zakopiański” i kamienicę przebudowano wg proj. Jarosława Wojciechowskiego w 1905-6. Dodano wówczas wszelkie 'smaczki' na fasadzie: kwiatuszki, rozetki, czy oko opatrzności. Wyraźnie był to wpływ twórczości Witkiewicza i jego stylu zakopiańskiego.

poniedziałek, 20 września 2010

FABRYKA WYROBÓW METALOWYCH ZAGÓRNEGO I OGÓRKIEWICZA

ul. Krowia 6\8
Budynki powstały w 1903 dla zakładów założonych w 1882. W 1911 pracowało tu do 140 robotników. W 1929 właścicielami byli inż. Kazimierz Dobrowolski i F. Huskowski, którzy zaczęli tu produkcję galanterii metalowej. Przed II wojną firma nazywała się Zakłady Metalurgiczno-Mechaniczne SBS.
Inskrypcja na fasadzie z rokiem budowy fabryki.
Widok z ul. Krowiej, zresztą jest to czas cały jedyna zabudowa ulicy. Pozostałą część stanowiły głównie miejsca spędu bydła.
Z tyłu oficyna i warsztat
Budynki wielokrotnie płonęły, głównie z uwagi na to, że są dostępne i można tu urządzać imprezy. Ostatni duży pożar był w 2003.


Wnętrze zakładów.
Fasada.


Mają tu powstawać sceny do filmu 'Obraz Złego' Smarzewskiego. Kamienica ma obrazować zrujnowaną Warszawę. 65 lat po wojnie... Szkoda, że taka tylko jej została rola...

czwartek, 16 września 2010

CURTIS PLAZA

ul. Wołoska 18

Biurowiec powstał w 1992 wg proj. Romualda Weldera, Mirosława Karpowicza. Wnętrza dla Biura Reklamy TVP wykonali w 1995 Anna Bielecka, Piotr Walkowiak, Piotr Kąkolewski. Ma 6 pięter i kubaturę 17.161 m2. Głównymi najemcami są Pekao Leasing, Pilkington, Open Finance, BT Info, Murexin, UL International, Getin Bank, Curtis Development, Centralny Dom Maklerski Banku Pekao, Bank Pekao.

Jest to jeden z ciekawszych biurowców z lat '90, zresztą on rozpoczął budowę zagłębia biznesowego na Służewcu.

Wejście.
Lubię takie detale nowoczesnej architektury :)