piątek, 25 maja 2012

KAMIENICA PRACOWNIKÓW BANKU GOSPODARSTWA KRAJOWEGO

ul. Słupecka 8
Powstała w 1936 dla pracowników BGK. Nie było to bardzo ekstrawaganckie miejsce, bo okolice pl. Narutowicza zwykle tonęły w błocie i ciężko było w przypadku deszczu dobrnąć do domu... Na podwórzu, gdyby komuś udało się zajrzeć pomimo domofonu, jest kapliczka.

niedziela, 13 maja 2012

IKARUS 280

 Ikarus 280 to już prawdziwy zabytek na ulicach Warszawy. W zasadzie stanowi uzupełnienie taboru w godzinach szczytu i w weekendy rzadko możemy go uświadczyć. Jest głośny, przewiewny latem, choć zimą działa jak kostnica. Niebawem przegubowe Ikarusy znikną z naszych ulic, zastąpione przez nowoczesne autobusy, choć w taborze jest ich jeszcze ok. 100 sztuk. Ale już w 2011 miało ich nie być, a jak widać, mają się doskonale...
Na zdjęciu jest akurat ten nowszy typ, Ikarus 280.70E, ale nie zmienia to faktu, że Węgrzy przestali produkować ten model w 2002, po 30 latach montażu. Pierwsza dostawa do Warszawy nastąpiła w 1978 (pierwsze 192 wyjechało na ulicę 14.12.1978), ostatnia (czyli m.in. prezentowany model) w 1997. Ciekawe jest to, że te pierwsze pojazdy nie posiadały budy dla kierowcy - dorabiano je później u nas w zakładach. Autobus ma długość 16,5 metra i szerokość 2,5, metra. Mieści się tutaj do 160 pasażerów (ciekawe ile rzeczywiście wchodzi w godzinach szczytu?), choć siedzących miejsc jest 35. W zasadzie autobusy są jak czołgi - nie straszne im żadne wahania pogody ani warunki. Nowe autobusy się psują na potęgę, a ile razy widział kto Ikarusa na holu? Jasne, czasem coś zaszwankuje, ale w porównaniu z tymi nowymi...

piątek, 11 maja 2012

PAŁAC OSSOLIŃSKICH

ul. Mehoffera 1

Powstał na pocz. XIX w. prawdop. wg proj. Henryka Ittara dla Tadeusza Mostowskiego. Miał być tylko oficyną większego założenia pałacowo-parkowego, ale nie zrealizowano go w całości. W 1881 pałac nabył Władysław Kisiel-Kiślański, dyrektor zakładów Lilpop, Rau & Loewenstein. Zmarły w 1921 przekazał w testamencie Tarchomin fundacji im. Ojca Świętego Piusa XI dla inwalidów Wojennych WP. Od tej pory cała posiadłość jest w rekach kościoła. Pałac i dwór otacza park krajobrazowy z XIX w. W 1989 na tym terenie zorganizowano ośrodek przejściowy dla uchodźców z NRD, do którego przybył tu z wizytą Helmut Kohl.

wtorek, 8 maja 2012

GMACH CENTRALI TOWARZYSTW ROLNICZYCH

ul. Kopernika 30
Gmach powstał w 1911-2 wg planów Czesława Przybylskiego i Alfonsa Graviera. Na fasadzie z piaskowca rzeźba „Siewca” Zygmunta Otto, inne rzeźby również autorstwa  Józefa Gardeckiego. Swą siedzibę po wyzwoleniu miał tu Syndykat Rolniczy, organizacja, która odegrała dość ważną rolę w społeczeństwie, ale szybko słuch o niej zaginął. Po zniszczeniach wojennych kamienicę odbudowano w 1947-8. Dziś mieści się tu m.in. Krajowy Związek Rewizyjny Samopomoc Chłopska.

wtorek, 1 maja 2012

KAMIENICA WOLFRAMÓW

ul. Edisona 1
 Kamienica powstała w latach '30 dla rodziny Emila Wolframa, wójta gminy Wawer, który wsławił się wieloma czynami na rzecz wawerskiej społeczności. Emil jest członkiem tej samej holenderskiej rodziny, znanej z Saskiej Kępy, czy Gocławia, przybyłej do Warszawy z Kujaw. Zawieruchę wojenną przetrwała kamienica rodziny, na której zapleczu mieściła się masarnia Wolframa.
 Po wojnie na miejscu sklepu mieściła się wiele lat apteka, dziś zabita dechami - choć piękna krata została.
Tarasik przed wejściem do sklepu.
Sama ulica Edisona miała się zresztą nazywać ulicą Wolframa, ale zainteresowany gwałtownie zaprzeczył. Powiedział, że Edison jest znacznie lepszym patronem ulicy, tym bardziej, że wynalazł żarówkę, a każdy wie, że w żarówkach jest... wolfram.