czwartek, 16 maja 2013

NOWOMIEJSKIE PODWÓRKA







Rynek Nowego Miasta 13-29, Kościelna 7-17, Freta 44-50
Powojenna odbudowa całej Starówki zaowocowała tym, że za fasadami, pokrytymi sgrafitto i płaskorzeźbami, czają się tajemnicze podwórka. Niektóre wyglądają dość koszmarnie - jak na przykład po nieparzystej stronie ulicy Freta, ale niektóre wyglądają jak wyjęte zaiste z jakiegoś małego miasteczka i przetransportowane na Nowe Miasto. Za kamienicami wymienionych wyżej ulic mieści się właśnie jedno z takich urokliwych miejsc. Te kamienice powstawały w latach '50 według projektów Jacka Gajewskiego i Włodzimierza Wapińskiego (kamienice na rynku), czy Stanisława Szurmaka (Freta). Warto zajrzeć za brami Starówki - znajdziemy tam wiele sympatycznych miejsc!

piątek, 3 maja 2013

GMACH TOWARZYSTWA KREDYTOWEGO MIEJSKIEGO

 ul. Czackiego 21\23
 Budynek powstał w 1878-80 wg proj. Juliana Ankiewicza, jeszcze wówczas, kiedy ulica Czackiego nosiła nazwę Włodzimierska, na cześć Wielkiego Księcia Włodzimierza Romanowa.

Budynek został rozbudowany jeszcze w 1894 również przez Ankiewicza i w 1911-2 wg proj. Władysława Marconiego. 18.06.1918 gmach stał się siedzibą Rady Stanu z marszałkiem Franciszkiem Pułaskim na czele.

Po wojnie, w czasie odbudowy w 1949-54 wg proj. Zbigniewa Karpińskiego i Tadeusza Zielińskiego nie przywrócono figur Ludwika Kucharzewskiego, zastępując je nowymi, wykonanymi przez Barbarę Zbrożynę – alegoria Dobrobytu w tympanonie. Mieszczą się w nim oddziały PKO SA.
 W ogóle cała dekoracja jest olśniewająca i szkoda trochę, że ten budynek jest zazwyczaj pomijany w trakcie wycieczek po Warszawie.
 Do tego fasada obfituje w Syrenki.

Jeden z moich ulubionych gmachów w Centrum.