poniedziałek, 17 lutego 2014

KAMIENICA CHMIELEWSKICH

ul. Julianowska 24
Zawsze piszę, że Bródno to nie tylko blokowisko, ale również spora część historii Warszawy. Przy ulicy Julianowskiej mamy sporo pozostałości po przedwojennym Bródnie. Kamieniczka powstała ok. 1935 dla małżeństwa M. i S. Chmielewskich. Dużo na jej temat nie wiadomo, dość, że została niedawno odnowiona i nie straszy swoim wyglądem, jak kilka okolicznych domów.
Na ścianie znajdziemy przedwojenną tabliczkę adresową z numerem hipotecznym, przynależnością do komisariatu i nazwiskiem właścicieli.

niedziela, 2 lutego 2014

POMNIK ŚW. KLEMENSA HOFBAUERA

 Przed kościołem św. Kazimierza na rynku Nowego Miasta
Ileż osób wie, że Klemens Hofbauer jest patronem Warszawy? Owszem, jednym z trzech, ale jest! A ile razy pytam kogoś z Warszawy, by wymienił patronów, to mówią, że Popiełuszko... Czemu akurat on? To dość proste.
Figurę przedstawiającą morawskiego redemporystę, Jana Klemensa Marię Hofbauera, ustawiono między kościołem a klasztorem w 1932. Przebywał on w Polsce od 1878 i związany był z kościołem św. Benona na Pieszej. Prowadził szeroką działalność duszpasterską i pedagogiczną w kościele św. Benona. W 1818 został usunięty przez władze carskie. W 1919 papież Pius X uznał go świętym. Fundatorem pomnika był ksiądz Stanisław Kuczyński, figurę wykonał Józef Jasiński, a cokół Mieczysław Stępniewski. W 1944 pomnik stracił głowę, którą przytwierdzono z powrotem w 1957.