czwartek, 29 listopada 2007
CMENTARZ MAUZOLEUM ŻOŁNIERZY RADZIECKICH
wtorek, 27 listopada 2007
ZŁOTA 44





poniedziałek, 26 listopada 2007
KAMIENICA KSIĘŻNEJ ŚWIĘTOPEŁK-CZETWERTYŃSKIEJ
piątek, 23 listopada 2007
PODZIEMIA TRYBUNY HONOROWEJ PKiN




czwartek, 22 listopada 2007
SCHRON WARTOWNICZO-OBSERWACYJNY ELEKTROWNI POWIŚLE

Żelbetonowy schron, na zdjęciu widać tylko ten walec obserwacyjno-strzelniczy. Od tyłu wchodzi sie po schodach do części podziemnej, zamykanej drzwiami przeciwgazowymi. Do tej wiezyczki można dostać się drabinką z tego pomieszczenia o wymiarach 4x3. Przejście jest zamykane centymetrowej grubości płytą.
wtorek, 20 listopada 2007
GRÓB STANISŁAWA LILPOPA

Lilpop zmarł 15.10.1866 w Biarritz, zwłoki przywieziono do Warszawy i uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Krzyża. Dekoracje kwietne wykonała znana wtedy firma kwiaciarska braci Hoser.
Lilpop miał 8 dzieci, co jedno to lepiej trafione: Karol został inżynierem mechanikiem, Wiktor założył Fabrykę Maszyn i Narzędzi Rolniczych W. Lilpop & Ska, Elżbieta wyszła za mąż za Wernickiego, Helena za Marconiego (jednego z najpopularniejszych architektów), Stanisław został właścicielem ziemskim (jego córka została żoną Iwaszkiewicza)... Stanisław Lilpop senior nie zostawił testamentu, ale jego żona, Elżbieta z Petzoldów, wykazała się niezwykłym sprytem i orientacją w biznesach męża.
Nagrobek odlano w zakładach zmarłego.
poniedziałek, 19 listopada 2007
KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY
ul. Krakowskie Przedmieście 68
Powstał w 1454 z fundacji Anny Holszańskiej, żony Bolesława, księcia mazowieckiego. Księżna, wracając z Krakowa, zabrała ze sobą 6 Bernardynów, zapisując im w testamencie tą ziemię. W 1515 klasztor spłonął w czasie pożaru, odbudowano go dzięki fundacji Anny Radziwiłłówny, na cześć której kościół otrzymał wezwanie. W czasie potopu został zniszczony, ale odbudowano go dzięki Annie Radziwiłłównie w stylu baroku.(???) W kościele wydarzył się cud związany z osobą Ładysława z Gielniowa, który został tu przeorem. Pewnej niedzieli, głosząc płomienne kazanie, uniósł się na jakiś czas nad ambonę i w ekstazie zawisł w powietrzu. Od tego czasu uważany jest za świętego i został jednym z patronów miasta. Ładysława pochowano w kościele i rozpoczęto starania o beatyfikację. Trwała ona dość długo, aż pewnego razu, 100 lat później, trumna Ładysława sama się otworzyła. Po zniszczeniach szwedzkich, kościół odbudował Stanisław Kostka Potocki wg proj. Chrystiana Piotra Aignera. Jednak fundusze Bernardynów i Izabelli Lubomirskiej okazały się za małe. Z pomocą pośpieszył Józef Kwieciński, prawdopodobnie właściciel łaźni tureckich nad Wisłą. Prosił go o to sam król Stanisław August na osobistej audiencji. W 1786-8 Stanisław August Poniatowski ufundował nową fasadę. Kościół spłonął w czasie II wojny światowej. W 1949 skarpa zaczęła się osuwać przez budowę Trasy WZ, dlatego kościół podparto palami pod ziemią, pracami kierował prof. R. Cebertowicz. W 1979 spotkał się na pielgrzymce z młodzieżą. Po śmierci Jana Pawła II tutaj tysiące osób żegnało papieża. Kościół jednonawowy, łączący w bryle 3 różne epoki: gotyckie prezbiterium, barokowy korpus i klasyczna fasadę. Nad wejściem tablica z łacińskim napisem W roku odkupienia 1788 za króla Stanisława Augusta, sprzyjającego [rozwojowi życia] religijnego, Józef Kwieciński świątynię tę wzniesioną własnym kosztem w fasadę wyposażył. Na fasadzie trzy postacie ewangelistów dłuta Jakuba Monaldiego, z fundacji Stanisława Augusta. Jeden z ewangelistów na rysy króla, drugi być może Kwiecińskiego.

Na Placu Bernardyńskim przed kościołem Batory odbierał hołd pruski, tu witano Sobieskiego wracającego spod Wiednia, tu na Wielkanoc Warszawiacy przychodzili oglądać „groby chrystusowe”, za co hitlerowcy wywieźli do Dachau proboszcza Edwarda Detkensa. Wewnątrz barokowe malowidła iluzjonistyczne z XVIII w. na ścianach i sklepieniach. Wyposażenie pochodzi z XVII i XVIII w. z klasztornego warsztatu. Ołtarz główny zbudowano z części poprzedniego, prawdopodobnie dzieła Tylmana z Gameren. Ambona z 1680, ołtarze boczne i organy z pocz. XVIII. Kaplica bł. Ładysława z Gielniowa z 1620 z freskami ks. Walentego Żebrowskiego z 1753. Kaplica Matki Boskiej Loretańskiej z 1832-7. Lawaterz w prezbiterium z marmuru dębnickiego z XVII w. ze snopkiem Wazów i orderem złotego runa. Epitafia z XIX w.


Na Placu Bernardyńskim przed kościołem Batory odbierał hołd pruski, tu witano Sobieskiego wracającego spod Wiednia, tu na Wielkanoc Warszawiacy przychodzili oglądać „groby chrystusowe”, za co hitlerowcy wywieźli do Dachau proboszcza Edwarda Detkensa. Wewnątrz barokowe malowidła iluzjonistyczne z XVIII w. na ścianach i sklepieniach. Wyposażenie pochodzi z XVII i XVIII w. z klasztornego warsztatu. Ołtarz główny zbudowano z części poprzedniego, prawdopodobnie dzieła Tylmana z Gameren. Ambona z 1680, ołtarze boczne i organy z pocz. XVIII. Kaplica bł. Ładysława z Gielniowa z 1620 z freskami ks. Walentego Żebrowskiego z 1753. Kaplica Matki Boskiej Loretańskiej z 1832-7. Lawaterz w prezbiterium z marmuru dębnickiego z XVII w. ze snopkiem Wazów i orderem złotego runa. Epitafia z XIX w.
niedziela, 18 listopada 2007
KAPLICZKA PRZYDROŻNA
sobota, 17 listopada 2007
UL. SPOKOJNA 15



piątek, 16 listopada 2007
MIEJSCE PAMIĘCI
czwartek, 15 listopada 2007
SYMFONIA

Na resztkach starego młyna parowego Rubinsteina z końca XIX w. postawiono kilka lat temu nowy apartamentowiec. Ta ceglana część to właśnie owe resztki, można je było rozebrać i splantować, ale inwestor postarał się wpleść ruiny zabudowań młyna w swój projekt. I mamy Symfonię, wszystko gra jak Paderewski na harmoszce :))
Ostatnio otwarto tu interesującą knajpę Porto Praga z dekoracjami art deco: informacje są tu: http://www.portopraga.pl/ (dzięki metka by traczka za wskazanie lokalu:))
środa, 14 listopada 2007
POMNIK JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO zwany PARKINGOWYM

W 1990 prezydent Warszawy Stanisław Wyganowski zdecydował o postawieniu pomnika Piłsudskiego na pl. Na Rozdrożu. Zbigniew Gąsior zaprojektował cokół i wykonano makietę. Jednak w 1993 burmistrz Jan Rutkiewicz zmienił lokalizację pomnika na al. Ujazdowskie, przy bramie Łazienek., ale miejsce to nie spodobało się komitetowi. Wybrał on pl. Piłsudskiego, choć projekt Tadeusza Łodziana nie pasował do takiej przestrzeni. W 1994 zdecydowano wreszcie na pl. Piłsudskiego i rozpisano konkurs pod patronatem Lecha Wałęsy, jednak komitet mocno zaprotestował, domagając się realizacji projektu Łodziana obok Grobu Nieznanego Żołnierza. Pomnik odlano dość niestarannie w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Autor w związku z tym nie chciał się zgodzić na niski cokół bo byłoby widać niedoskonałości odlewu. Padł pomysł, aby ten pomnik ustawić na molo w Gdyni, a tutaj postawić nowy pomnik wykonany przez S. Ostrowskiego. Ten jednak stanął przy Belwederze. Wreszcie, 14.08.1995 pomnik stanął u wylotu ulicy, tyłem do Traktu Królewskiego i, jak mówią złośliwi, wygląda jak parkingowy, pilnujący samochodów.
wtorek, 13 listopada 2007
UL. LIPIŃSKA 8


poniedziałek, 12 listopada 2007
BLUE POINT
niedziela, 11 listopada 2007
sobota, 10 listopada 2007
RZEŹBA
piątek, 9 listopada 2007
POMNIK GEN. CHARLES'a DE GAULLE'A

Rondo wyróżnia się nie tylko PALMĄ, ale i pomnikiem swego patrona. W 2005 postawiono nieopodal Domu Partii pomnik generała, będący wierną kopią pomnika z pół Elizejskich, dłuta Jean’a Cardot’a. Inicjatorem było Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej, a pieniądze dały firmy francuskie, działające w Polsce.

De Gaulle był to francuski mąż stanu, biorący w latach 1919-20 udział w wojnie polsko-bolszewickiej z ramienia rządu francuskiego. Mieszkał na Nowym Świecie, kiedy przebywał tu z misją.
czwartek, 8 listopada 2007
FORT BABICE


wtorek, 6 listopada 2007
KOŚCIÓŁ ŚW. SIOSTRY FAUSTYNY

Powstał w miejscu „cudu” na boisku osiedlowym, na którym rozgrywano osiedlowe zawody w piłkę nożną. W latach ’80 komuś ukazała się Matka Boska między drzewami, postawiono tam kapliczkę, aż w końcu w 2006 (chyba) ukończono kościół. Najpierw msze odbywały się w baraku obok, teraz mieści się tam tylko kaplica i kancelaria.
Cud ów był naprawdę chyba cudem. Pamiętam Telewizyjny Kurier Warszawski przysyłał kamery, my, jako że mieszkałem dwa bloki dalej, też przyszliśmy rodzinką, ale nic nie widzieliśmy (no ja Buddę :P). Przez wiele lat stała tam tylko kapliczka, ale ku naszej rozpaczy zaorali nam piękne boisko i postawili kościół...
poniedziałek, 5 listopada 2007
ZAMEK OSTROGSKICH
W 1597 zaczęto budować zamek Ostrogskich, ale budowli nigdy nie ukończono. Zamiast zamku w 1681 postawiono pałac wg proj. Tylmana z Gameren. Właściwie sam pałac również nigdy nie powstał, a postawiony budynek jest tylko ozdobnym pawilonem kuchennym. W XIX w. budynek przekształcono dwukrotnie. W 1859 mieścił się tu Instytut Muzyczny, a potem Warszawskie Konserwatorium Muzyczne.
niedziela, 4 listopada 2007
WIADUKT NAD DWORCEM GDAŃSKIM

Obecnie wiadukt "nieco" się sypie, i, jak widać, czyni się wiele ku poprawieniu stanu rzeczy: ogradza się, podpiera itd...
piątek, 2 listopada 2007
czwartek, 1 listopada 2007
ARSENAŁ
W Arsenale jest również włoska restauracja ale jej ABSOLUTNIE NIE polecam: drogo, mało i paskudnie...
Tramwaj konny, taki jhak przed Arsenałem jeżdził w Warszawie do 1908 przez ok. 40 lat.
Subskrybuj:
Posty (Atom)