wtorek, 31 marca 2009
KUPIECKIE DOMY TOWAROWE
niedziela, 29 marca 2009
CERKIEW ŚW. MARII MAGDALENY



We wnętrzu znajdujemy polichromię wykonaną przez Siergieja Winogradowa. Ikonostas z XIX w.(ewangeliści, zwiastowanie, Chrystus, MB. Po lewej wizerunkiproroka Elizeusza i św. Włodzimierza, po prawej św. Stefan i św. Maria Magdalena. Nad wrotami Ostatnia wieczerza, po prawej od niej Boże Narodzenie i Chrzest Pański, a po lewej Narodziny i Zaśnięcie MB. Ikony wykonał zapewne Bazyli Wasiliew) , kopia ikony MB Iwerskiej z góry Athos (wykonana na desce cedrowej, podarowana przez mnichów z Grecji), boczny ołtarz św. Hioba Poczajowskiego z 1892. W dolnej cerkwi mieści się kaplica Męki Pańskiej z 1928 i pozostałości po wysadzonej cerkwi z pl. Saskiego.
Dolna cerkiew została ozdobiona w 1995-8 przez małżeństwo Pantopulos z Krakowa.
sobota, 28 marca 2009
POMNIK EKSPIACJI WILLY BRANDTA


piątek, 27 marca 2009
WARSZAWJADALNIA - RESTAURACJA GROTA
W związku z prawie absolutną pustynią gastronomiczną na Bródnie (nie liczę sieciowych pizzerii, paru kebabów i restauracji Milano czy jeszcze PRL-owskiej mordowni Kacperek) warto może ogarnąć to, co mają do zaproponowania centra handlowe. Na Głębockiej z rok temu otwarto restaurację Grota. Wystrój tandetno-papierowo-jaskiniowy, ale co tam. W menu głównie dania grillowane, mięsa i warzywa. Ceny - przeciętne, w sumie na każdą kieszeń. Wybór - da radę, głównie, jak już wspomniałem, grillowato. Smak? Cóż, zjedliśmy i nawet się najedliśmy, choć bez przesytu. Co do samego smaku potraw, to najlepiej określę, jeśli powiem: "może być".
Obsługa miła, dania wjeżdżają dość szybko (hmmm... ruchu prawie w ogóle...), zdziwił mnie tylko paragon wypisany ręcznie... No ale cóż... Czy polecam? Jak by to... Byłem tam 2 razy: pierwszy i ostatni... Nie bylo tragicznie, ale to zdecydowanie ledwo 2 liga...
czwartek, 26 marca 2009
DOM PROWINCJONALNY SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK NMP




"Zgromadzenie jest wspólnotą apostolsko-charytatywną na prawach papieskich, w którym składa się śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Działalność swoją rozwijają tak w krajach chrześcijańskich jak i misyjnych, obejmując zasięgiem pracy następujące dziedziny:
• Chrześcijańskie wychowanie i nauczanie dzieci, zwłaszcza biednych;
• Religijne wychowanie młodzieży żeńskiej i przygotowanie jej do przyszłych obowiązków;
• Niesienie pomocy biednym i chorym;
• Posługa misyjna w świecie;
• Służba Kościołowi w ramach jego aktualnych potrzeb.
Przez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa Siostry oddają się całkowicie i niepodzielnie na własność samemu Bogu. W Zgromadzeniu składa się śluby wieczyste, poprzedzone ślubami czasowymi.
Okres ślubów czasowych trwa zasadniczo sześć lat. Wszystkie Siostry mają na podstawie profesji te same prawa i obowiązki określone w Konstytucjach. Konstytucje Zgromadzenia ujęte są w duchu Reguły, jaką Zgromadzeniu zostawił Założyciel. Na znak poświęcenia się Bogu i przynależności do Zgromadzenia Siostry noszą skromny strój zakonny."
środa, 25 marca 2009
WŁAZ POWSTAŃCZY


wtorek, 24 marca 2009
DYREKCJA LASÓW PAŃSTWOWYCH



W czasie okupacji stacjonowały tu ukraińskie oddziały SS Galizien i leśnicy i urzędnicy niemieccy, dzięki czemu budynek uniknął zniszczeń. Obecnie mieści się tu siedziba Ministertwa Ochrony Środowiska.
poniedziałek, 23 marca 2009
ZAASFALTOWANY SAMOCHÓD


I zagadka: jaki to samochód?
sobota, 21 marca 2009
CENTRUM KORPORACYJNE I

Centralną siedzibę Banku BPH otwarto w 1998. Budynek ma 7 pięter i 3266 m kwadratowych powierzchni. Każde piętro ma swój przewodni kolor wykładziny. Była nawet siłownia na samej górze, ale ją zamknięto, bo nikt z niej nie korzystał. Zostały tylko prysznice... Ciekawostką jest fakt, że pracuje tu większość kobiet, a średnia wieku to 36 lat. W biurze obowiązuje całkowita dowolność fryzur do garnituru, ale nie objawia się to rozprężeniem, wręcz przeciwnie, podobno pracują aż furczy! Ale to pewnie sprawa open space'ów, które nie sprzyjają opierniczaniu się w pracy... :) W środku mieści się również restauracja, ale nie próbowałem, to nie powiem nic o niej, póki nie spróbuję :P
piątek, 20 marca 2009
AKCJA GTWb: SCHODY SCHODKI CZ. 2
SCHODKI NA RYBAKI, AKCJA GTWb: SCHODY, SCHODKI

Te drewniane schody istnieją od 1845. Decyzją Rady Budowniczej wykupiono grunty na skarpie wiślanej i zbudowano owe schody. W 1907 miano zbudować tu wiadukt nad Rybakami, ale skończyło się na zgromadzeniu materiałów, w związku z czym osada Rybaki nadal połączona z Warszawą była li tylko temi schodkami. Po kilkukrotnej wymianie stopni i poręczy, przydają sie do dziś :)
środa, 18 marca 2009
KAMIENICA WIELĄDKI

Powstała w 1753 dla kupca korzennego i rajcy Starej Warszawy, Jana Gidelskiego. W 1790-4 mieszkał tu malarz i architekt Innocenty Maraino (scenograf Teatru Wielkiego). Spalona w 1944, odbudowana w 1951-4 pod kierownictwem Stanisławy i Jerzego Dutkiewiczów. Kamienicę odbudowano bardzo dokładnie, tylko w jej czasie zaginął kamienny portal (sic!)...

Po rozebraniu po wojnie kramów dominikańskich (obecnie nie istniejących), które stykały się z kamienicą, na ścianie namalowano trójkę murarską z kielniami i rusztowaniem. Po kilkunastu latach zamalowano to dzieło.
wtorek, 17 marca 2009
WARSZAWJADALNIA - HONEY
Knajpa mieści się na antresoli pawilonu handlowo-usługowego sprzed ok. 40 lat, ale nie powinno nas to odstraszać. Tym bardziej, że ostatnio zrobili gruntowny remont. Wiele razy mijałem tę restaurację, słyszałem trochę pochlebnych recenzji, proste zatem, że postanowiłem sprawdzić ją organoleptycznie. Wnętrze dość spokojne, dyskretne ozdoby, ogólnie przyjemnie, szczególnie stoliki i krzesła. Zająłem miejsce i tu pierwszy zgrzyt: kelnerka, chyba młoda i niedoświadczona, w każdym razie sprawiała wrażenie osoby na prochach... No nic, ważne, że ogarnęła co trzeba... W menu spory wybór, od włoskich past, przez grillowane mięsa, ryby sałatki... Mają nawet specjalne menu dla dzieci, zreszta sporo progenitury sie tam pętało pomiędzy dorosłymi. Ceny?? Hmmm... od 23 (pasty) do ok. 50. Przyjąłem polędwiczki wieprzowe w sosie balsamico z pieczonymi ziemniakami z boczkiem i na czosnkowej cukinii. 35 zł mnie nie przeraziło bo propozycja do mnie przemówiła. Troszkę musiałem na to czekać, przyznam. I dostałem ładnie przybrany talerz. Wyglądało cudownie, szkoda, że porcja mnie nie powaliła wielkością... No i zacząłem jeść... I przyznam, że smakowalo naprawdę przednio!
Podsumowując, jest to całkiem niezłe miejsce na... lunch. Jeśli chcesz się najeść, to NIE TU. Szczególnie, że cena obliczona jest nie wg ilości, tylko jakości, no ale ja się nie najadłem. To znaczy nasyciłem , ale do pełni ukontentowania zabrakło z jednej polędwiczki. Jeśli lubisz zjeść dużo, i dobrze, wydasz sporo kasy. Jeśli masz mały apetyt, spokojnie możesz tu przyjść, będzie smakować. Ale 50 zł za lunch?? Hmmm...
poniedziałek, 16 marca 2009
DOM ŚW. JÓZEFA ZGROMADZENIA SIÓSTR MISJONAREK MIŁOŚCI
niedziela, 15 marca 2009
BASZTA PROCHOWA

sobota, 14 marca 2009
DRZWI ARCHIKATEDRY ŚW. JANA

Miedziane drzwi autorstwa Adama Jabłońskiego przedstawiają sceny z życia Jana Chrzciciela, przeniesienie kolegiaty z Czerska i sacra biskupa Achillesa Rattiego (późniejszego papieża Piusa XI). Pomiędzy tymi scenami ułożono chronologicznie wizerunki Orła Polskiego i warszawskiej Syrenki. Na odrzwiach jest napis PROPVGNACVLVM FIDEI (Ostoja wiary). Takie miano nadał jej w 1961 papież Jan XXIII, podczas nadawania jej miana bazyliki.
piątek, 13 marca 2009
WILLA MARII WIESENBERG-MARKIEWICZ






czwartek, 12 marca 2009
MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY
No to jest akurat łącznik pomiędzy ministerstwami nad ul. Hożą.
Tyły budynku.
środa, 11 marca 2009
W.M.O. MA DRUGIE URODZINY!!!!!!

wtorek, 10 marca 2009
PAŁAC KOELICHENÓW






Wokół pałacu znajduje się resztka parku krajobrazowego wg proj. angielskiego ogrodnika F. James’a z 1842.