
Szkoła Podstawowa nr 26 im. Mirosława Biernackiego. Nowy budynek szkoły, na zapleczu starego, powstał w 1963 wg proj. Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza. Szkoła otwarta została ponad 80 lat temu jako Publiczna szkoła Podstawowa nr 26-stopnia III. W czasie okupacji szkoła funkcjonowała oficjalnie jako placówka 3-oddziałowa, nauczyciele organizowali tajne nauczanie, a sami uczniowie tworzyli drużynę „Szarych Szeregów”. W czasie Powstania Warszawskiego na terenie szkoły działał szpital powstańczy Zgrupowania AK „Chrobry II”. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku szkolnego trwały zacięte walki, znajdowały się tu placówki powstańcze oraz linie obrony. Jednym z oddziałów AK dowodził 16-letni Mirosław Biernacki ps. „Generał”. Od września 1945 roku w budynku szkolnym funkcjonowała znów Szkoła Podstawowa nr 26, krótko Szkoła Podstawowa nr 7 i Szkoła Podstawowa nr 25. 7 kwietnia 1990 roku Szkoła Podstawowa nr 26 przyjęła imię patrona Mirosława Biernackiego - szesnastoletniego bohatera Powstania Warszawskiego. Od tego dnia, co roku tradycyjnie obchodzi się tu święto szkoły wraz z Kombatantami AK ze Zgrupowania „Chrobry II”. W 2002-7 szkołę rozbudowywano i wyremontowano starą część budynku. W 2003 szkołę połączono ze zlikwidowaną SP 239


5 komentarzy:
Byłem kiedyś w środku tego nowego budynku szkolnego. Dość przestronny i starali się jakoś dekoracyjnie podkreślić swą tradycję patriotyczno-historyczną poprzez liczne wtręty z niby-cegły. Jak na szkołę od środka to całkiem OK.
"Budynek powstał w 1963", Coś z tą datą nie tak, skoro walczyli tam AK-owcy w czasie wojny.
NOWY budynek oczywiście !
Budynek na ul. Miedzianej 8 zasługuje na opiekę konserwatorską. Żyją jeszcze potomkowie właścicieli - rodziny Szulce. Dom został sprzedany w maju 1944 roku innym właścicielom, którzy chyba nie przeżyli wojny a potem stał się własnością komunalną. Rodzina Szulce mieszkała w swoim mieszkaniu (z wieloma współlokatorami) do roku 1958, kiedy przeprowadziła się na Mokotów. Z domem wiążą się rożne ciekawe opowieści.
Kawałek Starej Warszawy. Szkoda, że tak mało się zachowało.
Prześlij komentarz