Postać małego chłopca w za dużym mundurze, trzymającego duży pistolet wykonał Jerzy Jarnuszkiewicz. Pomnik poświęcony jest najmłodszym uczestnikom Powstania Warszawskiego. Model pomnika autor wykonał zaraz po wojnie: spodobał się on tak bardzo, że doczekał się on wielu kopii, nawet bezprawnych. Wreszcie, w 1982, harcerze Chorągwi Stołecznej im. Bohaterów Warszawy zainicjowali budowę pomnika. Pomnik czekał rok na ustawienie go tu z powodów politycznych, a odsłonił go 01.10.1983 harcerz powstaniec, Jerzy Świderski ps. Lubicz.
Mali Powstańcy nie brali przecież udziału w bezpośrednich walkach, a jeśli były jakieś wolne sztuki broni, to oddawano je bez wątpienia starszym, którym sprzętu rozpaczliwie brakowało. Tak więc takiego obrazka w czasie Powstania byśmy raczej nie uświadczyli, jednak możemy założyć, iż jest to taka artystyczna wizja. Młodzież brała udział w powstaniu działając w małym sabotażu (malowanie swastyk na szubienicy, wybijanie szyb volksdeutschom itp.), przenosząc wiadomości i rozkazy, pracując jako sanitariusze itd. Pomnik stanowi hołd dla wszystkich młodych osób, które dzielnie stawiały opór wrogowi, pomimo swojego młodego wieku.
6 komentarzy:
Pomnik piękny,a zarazem wzruszający.
Ciekawostką jest fakt, że pomnik ten przez turystów odbierany jest dwojako - przez krajowców jako wzruszenie, przez obcokrajowców jako zdziwienie - spotkałem się wręcz z zarzutami, że Polacy angażowali do walk dzieci, podobnie jak we współczesnych konfliktach zbrojnych. Co - jak sam wspomniałeś - jest wierutną bzdurą, bo nikt dzieciakom do ręki rozpylaczy nie dawał, choćby dlatego, że były rarytasem.
I am I - nie słyszałam takich głosów cudzoziemców, ale w dzisiejszych czasach to w sumie możliwe-trafna uwaga!
Dobrze powiedziane
Prawda
😛 Pomnik.....
Prześlij komentarz