poniedziałek, 30 grudnia 2013

POMNIK NAPOLEONA BONAPARTE

 pl. Powstańców Warszawy - noszącym do lat '50 miano placu Napoleona - gdzież lepsza lokalizacja?Pierwotnie pomnik autorstwa Jana Antoniego Biernackiego odsłonięto 05.05.1921, jednak po kilku miesiącach został on rozebrany i słuch po nim wszelki zaginął. Obecna rzeźba to kopia drugiego pomnika cesarza, wystawionego w 1923 na terenie Wyższej Szkoły Wojennej przy Koszykowej 79. Jego autorem był Michał Kamieński. Pomnik rozebrano po wojnie, a samo popiersie znalazło się w Muzeum Wojska Polskiego. Inicjatywę przywrócenia pomnika podniosła polska sekcja Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej. Wprawdzie idea spotkała się z oporem radnych PiS, ale pomysł przeszedł do realizacji. Radni krzyczeli 'Dość tej francuzczyzny!', obawiali się ponownego przemianowania nazwy placu, a jeden z nich nawet postanowił przytoczyć 'ciemne momenty życia cesarza', ale nikt nie chciał słuchać. Protest był czysto polityczny w związku z brakiem zgody przez PO i SLD na postawienie pomnika na pl. Grzybowskim... Pomnik Napoleona odsłonięto 05.05.2011 w obecności ambasadora Francji Francois Barry Delongchamps, premiera Mazowieckiego, w-ce prezydent Warszawy Jacek Wojciechowski i 2 pułk francuskich huzarów. Na cokole napis Pomnik odtworzony / 05.05.2011 / w miejscu wzniesienia / 05.05.1921 / pierwszego pomnika / Cesarza Napoleona I / w Warszawie.  

3 komentarze:

weldon pisze...

Ja bym go postawił na Wierzbowej. Albo na Miodowej, która też nosiła imię cesarza - na przykład tam, gdzie stał pałac Teppera.

Tu, mimo wszystko, jakoś mi nie pasuje :/
Wygląda jak strach pilnujący samochody na parkingu :D

FI(L)IP pisze...

Chyba, że od Cesarza Francuzów zaczną się zmiany na placu i będzie na nim więcej zieleni, jak przed wojną. Wtedy sobie Korsykańczyk postoi wśród drzew i krzewów.

jsg pisze...

Wg planu z 1942r.-Postplatz
http://www.picfront.org/d/8OMo
47-pl.Napoleona
http://www.trasbus.com/planywarszawy/1947/5.jpg
55-pl.Warecki
http://www.picfront.org/d/8ZZD
58-Plac Powstańców Warszawy
http://www.picfront.org/d/8sm7