niedziela, 28 marca 2010

BANK POLSKI

pl. Bankowy 1\3 (wcześniej Rymarska 1, zanim powstał plac Bankowy, zresztą plac ma nazwę dzięki temuż właśnie budynkowi)
Powstał w latach 1825-8 wg proj. Antonio Corazzi’ego i Jana Jakuba Gay’a. Bank założył książę Ksawery Drucki-Lubecki, a kierownikami byli Ignacy Bolesta, Paweł Głuszczyński i Henryk hr. Łubieński. Od 1829 mieściła się tu państwowa instytucja emisyjna. W 1886 bank tutaj skasowano i przeniesiono na ul. Bielańską.

Mieściła się tu również Giełda w kopule, będącą zmniejszoną o połowę kopią Panteonu. W 1919-21 budynek został odnowiony wg proj. Mariana Lalewicza. W 1939 pałac zbombardowano i po zniszczeniach odbudowano 1950-4 pod kierunkiem Piotra Biegańskiego. Po wojnie umieszczono tu Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego. Obecnie mieści się tu Galeria Porczyńskich, gromadząca zbiory malarstwa europejskiego i Muzeum Kolekcji Jana Pawła II. W zasadzie o traktowaniu Porczyńskich przez władze miasta i o łasce, z jaką przyjęli dar rodziny, można by napisać całą epopeję. Podczas gdy Janina i Zbigniew Carroll-Porczyńscy w 1986 podarowali miastu zbiór ponad 400 rzeźb i obrazów, miasto nie specjalnie wiedziało, co ma z tym fantem zrobić...

Co najlepsze, budynek wygląda praktycznie idealnie jak przed wojną. I tym optymistycznym akcentem... :)

1 komentarz:

Marcin pisze...

Z tą galerią też były jaja, bo zdaje się, że nie wszystkie obrazy okazały się autentykami. Teraz przy niektórych wiszą adnotacje "Przypisywany szkole Rubensa" czy coś w tym stylu. Ale nieważne, galerię odwiedziłem nie po to, żeby oglądać obrazy, tylko budynek od środka :)