niedziela, 28 sierpnia 2011

KOŚCIÓŁ ŚW. MARII MAGDALENY

 ul. Echa Leśne 2
 Sama parafia została erygowana tutaj już 01.03.1939 przez abp Stanisława Galla. Parafia maiła służyć przede wszystkim biedocie z Annopola - msze odprawiano dotychczas od 1930 w kuchni osiedla bezrobotnych, później na kaplicę zaadaptowano szopę stolarską. Były juz plany drewnianego kościółka, które wykonał Matuszewski, przyjechał już tu abp Kakowski i ochrzcił 120 dzieci, kiedy wybuchła wojna. W 1945 działalność parafii zawieszono, a cały dobytek przekazano dla kościoła MB Różańcowej przy Wysockiego.  
 Dopiero w 1972 bp Gawlik zaczął starać się o budowę kościoła dla rozbudowującego się osiedla Bródno. Zgodę i przydział działki otrzymał jednak dopiero w 1979. W 1980 przywrócono parafię i rozpoczęto budowę. Kościół powstał wg proj. Ryszarda Trzaski i Janusza Olszewskiego. Konsekracja świątyni nastapiła w 1989 z rąk bp Glempa.

Wewnątrz, na ścianie ołtarzowej znajduje się duży krzyż, dzieło Jerzego Machaja, i postacie Matki Bożej, Św. Jana i Św. Marii Magdaleny malowane na desce. W kaplicy pojednania wisi malowany na drewnie poliptyk (pentaptyk), dzieło p. Elwiry Burskiej-Szubarga i Marii Niewiadomskiej; poświęcił go Ks. Rawski w pierwszą rocznicę konsekracji świątyni, dnia 9 maja 1990. W pełni złożony poliptyk ukazuje symbole Ewangelistów; po rozłożeniu w części centralnej widzimy Jezusa ukazującego się Św. Marii Magdalenie, a na skrzydłach sceny: Narodzenie Pańskie, Wesele w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza i Modlitwa Jezusa w Ogrójcu. Po pełnym rozłożeniu skrzydła przedstawiają świętych Pańskich: Św. Br. Albert Chmielowski, Św. Kazimierz, Św. Stanisław BM, Św. Piotr, Św. Paweł, Św. Wojciech BM, Św. Stanisław Kostka, Św. Maksymilian. (wyposażenie za stroną internetową parafii)

3 komentarze:

H_Piotr pisze...

Byłem w tym kościele wieki temu, ale pamiętam, że od środka robił dużo lepsze wrażenie, niż od zewnątrz.

Marcin pisze...

Surowość architektury sakralnej końca XX w sprawia wrażenie, jak gdyby budowle te były po prostu nieukończone.

Unknown pisze...

Ksiądz Gawlik nie był biskupem tylko proboszczem tej parafii.