poniedziałek, 26 listopada 2012

DOM JÓZEFA TARNOWSKIEGO


ul. Okrętowa 74
Ten ceglany domek pochodzi jeszcze z  czasów, kiedy Jelonki nie należały do Warszawy - co więcej, nie było jeszcze Jelonek, a mieściła się tu znana już w XVII w. wieś Chrzanowo, należąca do rodziny Chrzanowskich. W 1877 kilkunastu niemieckich osadników założyło tu również kolonię Chrzanów. Działały tu przede wszystkim cegielnie, ale i okoliczna ludność trudniła się rolnictwem. Wieś Chrzanów należała do gminy Blizne, która do dziś pozostaje poza miastem, ale była na tyle duża, że ulice miały swoją nazwę. Dzisiejsza Okrętowa nosiła nazwę Centralnej i była jedną z głównych dróg Chrzanowa. Do chwili obecnej, prawie na każdej ulicy znajdziemy tabliczki sprzed roku 1951, kiedy to wieś wraz z okolicą włączono do stolicy. Z biegiem czasu Chrzanów i Jelonki zabudowane zostały blokami, ale nadal można znaleźć romantyczne relikty dawnych wsi...

sobota, 17 listopada 2012

KAMIENICA KRAKOWIACY I GÓRALE

ul. Mokotowska 57
Powstała w 1904 wg proj. Zygmunta Binduchowskiego dla Rodryga Mroczkowskiego z kariatydami w polskich strojach ludowych. W czasie powstania warszawskiego w kamienicy mieścił się szpital powstańczy. Za czasów PRL budziła niesmak, ponieważ była „przeładowana ornamentyką secesyjną”, ale na szczęście nikt jej nie ruszył, zlikwidowano tylko jeden balkon, aby wstawić drzwi (między atlantami na prawo od bramy).

 Odbój bramny w kształcie krasnala
 Jeden z dwóch zachowanych w Warszawie, ale tylko tu jest tak doskonale zachowany, bruk drewniany, który miał wygłuszać turkocące koła drewnianych dorożek i wozów.
 Dziś, oprócz mieszkań, mieści się tu showroom Macieja Zienia z meblami.
 Jedna z najpiękniejszych kamienic Warszawy!