piątek, 18 października 2013

ULICA KĘDZIERSKIEGO, CZYLI PRECZ Z KOMUNĄ I PRECZ Z PRECZEM!

 Ulica Kędzierskiego to jedna z wewnętrznych ulic osiedla Bemowo, którą zabudowano na pocz. lat '80 wysokimi blokami, ułożonymi w okrąg. Bloki projektował Jerzy Gronczewski wraz ze swoim zespołem.
 Ulicom, jako że to osiedle wojskowe, nadawano patronów związanych zazwyczaj z wojskiem, najlepiej lotnictwem. Jednym z wyjątków jest ulica Kędzierskiego.
Kim był ów kontrowersyjny patron? Jan Kędzierski to kotlarz w fabryce Lilpop, Rau & Loewenstein, jednak przede wszystkim był to zasłużony działacz komunistyczny, przewodniczący Warszawskiej Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej, męczennik za Polskę Ludową, bo w okresie międzywojnia kilkukrotnie został aresztowany. I co, wywalić go? Zmienić? Wszak to żaden bohater... Ale pomyślcie, ilu osobom zmiana uprzykrzy życie - przecież trzeba będzie zmienić wszystkie dokumenty. Warto zmieniać takich patronów mimo wszystko?

4 komentarze:

weldon pisze...

Przeskrobać Jot na Jerzy i styknie :D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_K%C4%99dzierski

Er pisze...

he, niezła myśl. tak zrrobiono z ul. Rydygiera.

a tak w ogóle w jakimś 1990 powinna była powstać rzetelna komisja "lustracyjna" i zdekomunizować hurtowo wszystkie takie nazwy, a nie żeby się to ciągnęło po dziś dzień.

nomad pisze...

Tak zrobili tez na Bródnie z Kowalskim

H_Piotr pisze...

U mnie na osiedlu uprzykrzono życie ludziom ok. 12 lat temu bez zmiany nazw ulic, po prostu pozmieniano niemal wszystkim domom adresy. I co? I nic. Przełknęli i teraz jest porządek adresowy.