środa, 23 lipca 2008

FORT SOKOLNICKIEGO

Park Żeromskiego
Powstał w maju 1851 roku jako fort przedpola Cytadeli; wtedy zwał się fortem Siergieja. Dwukondygnacyjne dzieło zostało otoczone fosą z galerią strzelecką w ceglanej przeciwskarpie. Rolę skarpy pełniła dolna kondygnacja baszty, z której poprowadzono w poprzek fosy dwa chodniki łączące ją z przeciwskarpą. Strop baszty został przykryty ziemnym nasypem. W latach 1864-74 przebudowano i unowocześniono go. W czasie Powstania Warszawskiego mieścił się tu szpital powstańczy. Nie podległ pod rozkaz likwidacji fortów z 1909 roku. W 1921 roku fortowi nadano imię gen. Michała Sokolnickiego, wybitnego polskiego dowódcy i fortyfikatora.

W 1932 roku wokół fortu otwarto Park Żeromskiego. W ramach budowy parku zasypana została fosa baszty. Razem z nią pod ziemią znalazła się murowana przeciwskarpa i dolna kondygnacja fortu. W czasie wojny nie został zniszczony, w czasie powstania był szpitalem AK nr 104. Po wojnie w forcie mieściła się siedziba Archiwum Akt Nowych, a od 1975 Centralne Archiwum Wojskowe. Dziś jest tu Muzeum Sztuki Dziecka, fundacja Dziecko i Sztuka, fundacja Aktywizacji Rezerwistów i siedziba Stowarzyszenia Żoliborzan.

4 komentarze:

lavinka pisze...

Kocham to miejsce, jest takie ciche i spokojne (bo zasłonięte skarpą) :)

Anonimowy pisze...

Dzięki temu fortowi ocalały najcenniejsze polskie dokumenty i księgi wywiezione z Archiwum Głównego Akt Dawnych. I szkoda że tylko tyle tam weszło (a raczej na tyle się Niemcy zgodzili), bo cała reszta, czyli jakieś 96% akt została celowo spalona przez Niemców 2 września 1944 roku.

Naprawa monitorów pisze...

Dziś fort wygląda juz nieco inaczej, został wyremontowany gruntownie, zaadaptowany do nowych funkcji.. Warto dodać aktualne zdjęcia może.

nomad pisze...

może i warto, ale w nowym poście... Kiedyś niebawem może :)