poniedziałek, 31 marca 2008

KAMIEŃ UPAMIĘTNIAJĄCY KAMIENICĘ, W KTÓREJ MIESZKAŁ PIŁSUDSKI

ul. Służewska 5
Takiego adresu juz nie ma. Oczywiście, sama ulica nadal jest, blisko alei Ujazdowskich, nieopodal MDM-u, ale kamienicy, w której w 1917 mieszkał Józef Piłsudski nie ma. Na skwerze, za garazami, stoi ten oto kamień. Trzeba się troszkę naszukać, bo nie jest to zbyt oczywiste miejsce. Z zadnej z okolicznych ulic go nie widać, więc pozostaje tylko się zagłębić w krzaki na skwerze...

niedziela, 30 marca 2008

STACJA METRA MARYMONT

zbieg ulic: Gdańska, Słowackiego, Potocka, al. Popiełuszki
Prace nad stacją zaczęły się w kwietniu 2005, a ukończono je 21.11.2006. Pierwszy pociąg odjechał ze stacji 29.12.2006. Koszt budowy stacji i tuneli doprowadzających to prawie 57 milionów złotych!
Stacja ma 156 m długości i 21 m szerokości. Zlokalizowana jest na 13 metrach głębokości. Od 20.03.2008 pociągi docierają bezpośrednio do stacji, wcześniej działał tu ruch wahadłowy ze stacji Pl. Wilsona.
Na ścianie galerii co jakiś czas zmieniana jest dekoracja. Młodzi artyści prezentują tu swoje prace. Obok działają 4 punkty usługowe.

Jest to chyba jedna z ładniejszych stacji, ciekawie rozwiązana. Już niedługo, bo za miesiąc otwierają Słodowiec, a pod koniec wakacji całą resztę, aż do Młocin :)

sobota, 29 marca 2008

GALERIA URSYNÓW

ul. Komisji Edukacji Narodowej 36
Sama galeria ma 2 piętra, nad nią jest 15-piętrowy budynek mieszkalny. W galerii piętro i parter mają przeznaczenie handlowo-usługowe, drugie piętro mięsci siedziby firm. Ma wysokość 54 metrów i powierzchnię 242000 m2. Budynek otwarto oficjalnie 15.04.2004

piątek, 28 marca 2008

KRZYŻ PRZYDROŻNY

ul. Gilarska \ św. Wincentego \ Budowlana
W zasadzie krzyz stoi na samej granicy Zacisza, Bródna i Targówka, ale nie potrafię wskazać, do której dzielnicy należy... nie wiem ile ma lat (może ktoś wie?), ale z tego co pamiętam, to stał tu zawsze, czyli jakieś 30 lat co najmniej... Mam wrażenie, że jest przedwojenny, ale głowy nie dam sobie uciąć...

czwartek, 27 marca 2008

MASZYNOWNIA I KOTŁOWNIA ELEKTROWNI TRAMWAJOWEJ

ul. Przyokopowa 28 \ Grzybowska 78
Powstały w 1905-8 wg proj. Jana Lenartowicza dla Tramwajów Warszawskich. Był to bardzo nowoczesny zakład jak na owe czasy. 1918-23 rozbudowano znacznie zakład. W 1939 bombardowanie poważnie uszkodziło zakład, a w 1944 zniszczeń dokończono. Po wojnie budynki częściowo odbudowano na potrzeby Podstacji Prostowników. Dziś, od 2004, mieści się tu ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2003 przetarg na odnowę elektrowni wygrał krakowski architekt Wojciech Obtułowicz. Usunięto kotły i inny sprzęt, na dachu umieszczono 35-ciometrowy znak Polski Walczącej.
Swoją drogą, Muzeum Powstania Warszawskiego to najlepsze muzeum w jakim byłem i robi kolosalne wrażenie na wszystkich: Warszawiakach, przyjezdnych z całej Polski, a chyba jeszcze większe na gościach z zagranicy...

środa, 26 marca 2008

KINO NOVA PRAHA


ul. Jagiellońska 26
... no i w 2005 zburzono kompletnie kino, w którym leciały równiez stare i ambitne filmy i na jego miejscu postawiono ten klocek w 2007 wg proj. Krzysztofa Tyszkiewicza, Sławomira Stankiewicza i Michała Adamczyka. Płaskorzeźby ze starego kina są wewnątrz, a nowe, przedstawiające twarze znanych aktorów (Himilsbach, Wilhelmi, Cybulski, Bielicka, Hańcza, Maklakiewicz, Niemczyk i inni) wykonane przez Piotra Banasika wg proj. studenta ASP Jerzego Dobrzańskiego umieszczono wewnątrz i na elewacji kina. Są tu 3 sale na 555 widzów. Jest to drugie w Warszawie, obok Silver Screen, cyfrowe kino.

wtorek, 25 marca 2008

ROZBIÓRKA KINA PRAHA

Ostatnio dogrzebałem sie do zdjęć z rozbiórki kina Praha, więc pomyślałem sobie: "a co, wrzucam to! :)"
Pierwotne kino Praha powstało na miejscu XIX-wiecznej drewnianej siedziby praskich strażaków w 1948-9 wg proj. Jana Bogusławskiego i Józefa Łowińskiego. Rozbiórka miała miejsce w 2005 i ... cdn jutro :)

piątek, 21 marca 2008

WIELKANOC

Z okazji świąt chciałbym życzyć wszystkim spokojnego i rodzinnego odpoczynku (czy to się aby nie wyklucza??:P). Ja wyjeżdżam do Olsztyna, więc następnego postu spodziewajcie się w poniedziałek lub we wtorek.

POMNIK BOHATERÓW GETTA

skwer Willy Brandta
Odsłonięty 19.04.1948 wg proj. Leona Suzina z rzeźbami Natana Rappaporta. Kopia pomnika znajduje się w Izraelu. Projekt przedstawiono Prezydium Centralnego Komitetu Żydów w Polsce i został zaakceptowany w 1947. Nawiązuje on do ściany komunardów na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu. Składa się z dwóch płaskorzeźb: Walka i Pochód po zagładę. Pomnik wykonano w Paryżu w odlewni Malakoff, z materiałów niemieckich, z których miał powstać w Berlinie pomnik zwycięstwa. Koszt pokryli Żydzi szwedzcy.

czwartek, 20 marca 2008

W WARSZAWIE DA SIĘ ZGUBIĆ... :)

Wpis na 5tą akcję GTWb: Miejski Labirynt.
Może i ta warszawska starówka nie jest rozległa i ciężko się zgubić jak np. w Wenecji czy Pradze... Ale mroczne zaułki też da się znaleźć, które wyglądają jak żywcem wyjęte z Knossos, labiryntu Minotaura... :) Ta uliczka łączy ul. Świętojańską z ul. Piwną na wysokości dwóch kościołów: św. Jana i św. Marcina. Nie uroczo?? :)

środa, 19 marca 2008

MIASTO MARII

Mariensztat to nazwa jurydyki Eustachego Potockiego, założonej w 1762. Nazwa pochodzi od imienia jego żony, Marii, z języka niemieckiego.
Sam rynek powstał w 1847-65 jako plac targowy. W latach 1948-9 powstało wokół placu osiedle Mariensztat wg proj. Zygmunta Stępińskiego przy okazji budowy Trasy WZ.
Lubię to miejsce, ma mnóstwo uroku...

wtorek, 18 marca 2008

POLSKIE TOWARZYSTWO REASEKURACJI

ul. Bytomska 4
Willa powstała pod koniec lat '20 XX w. Od 1930 miescił sie tu XXVI Komisariat Policji Państwowej. Po wojnie mieszkali tu różni lokatorzy, aż wreszcie założone w 1996 Polskie Towarzystwo reasekuracji kupiło i potem wyremontowało dom. Dziś jest jedną z piękniejszych willi Żoliborza.

poniedziałek, 17 marca 2008

OPERA KAMERALNA

al. Solidarności 76b
Budynek powstał w 1775 roku jako oficyna pałacu Działyńskich, w której później działał zbór ewangelicki. Dziś mieści się tu Warszawska Opera kameralna. Jej założycielem w 1961 jest Stefan Sutkowski, znana jest z organizowania od 1991 Festiwalu Mozartowskiego.

niedziela, 16 marca 2008

UL. KRYPSKA

Ulica Krypska leży niedaleko ruchliwego ronda Wiatraczna... Nawet go tu nie słychać. Wysadzana przedwojennymi drzewami, spod asfaltu wystaje gdzieniegdzie przedwojenny bruk i stoją przedwojenne domki. W okresie dwudziestolecia międzywojennego kwitło tu życie handlowo-towarzyskie: w pierwszych latach osiedla, w czasie międzywojnia, istniało przy ulicy kino Sorento, owocarnia Babiaszów (pan Babiasz zwany był Królem Gruszek!), sklep Gorodeckiego, perfumeria Marii Grzelak, ale także szkoła podstawowa i sierociniec. Co dziś z tego zostało?? Parę starych domków pamiętających gwar starego Grochowa...

sobota, 15 marca 2008

DZIEKANKA

ul. Krakowskie Przedmieście 56
Budynek powstał w 1770-84 dla kapituły warszawskiej. Mieszkał tu Józef Elsner, nauczyciel Chopina. W budynku mieścił się zajazd, który istniał do początku XX w dla podróżnych wysiadających przy Poczcie Saskiej. W 1944 Dziekanka spłonęła. W czasie odbudowy budynek przerobiono na akademik dla studentów szkół artystycznych, adaptując do tego celu również stajnie. Wnęka w wejściu służyła wozom do zawracania.

piątek, 14 marca 2008

HOTEL WARSZAWA

pl. Powstańców Warszawy 9
Powstał dla brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego Prudentail w 1933 wg proj. Marcina Weinfelda z konstrukcją stalową Stefana Bryły, pioniera spawalnictwa światowego. Budowla ma 16 pięter (był to najwyższy budynek w Warszawie przed wojną, istny drapacz chmur!), do jego budowy zużyto 2 mln cegieł, 2 tys. ton cementu, 1,5 tys. ton stali. Przed wojną umieszczono na dachu eksperymentalną antenę telewizyjną. Nadawano próbne programy do PIT-u na Ratuszowej. W czasie powstania budynek został zdobyty i na jego szczycie zawisła polska flaga. Hitlerowcy intensywnie ostrzeliwali hotel, ale mimo to nie dali go rady zniszczyć. Później umieszczono tu hotel Warszawa, obecnie budynek jest nieużywany i remontowany od niepamiętnych czasów.

czwartek, 13 marca 2008

WILLA FITELBERGA

ul. Elsterska 3
Powstała w 1929 według planów nieznanego architekta. Nad wejściem kartusz herbowy i putta. Tu mieszkał i tworzył w latach 1930-9 dyrygent i kompozytor Grzegorz Fitelberg. Jego żona, tancerka Halina Szmolc, uczyła tutaj tańca w specjalnej sali ćwiczeń. Dziś mieści się tu prywatna firma.

środa, 12 marca 2008

DWORZEC WARSZAWA WILEŃSKA

Pierwszy budynek stacji Warszawa Petersburska powstał w latach 1859-61 i stał vis a vis dzisiejszego dworca. Kończyły tu trasę pociągi z Petersburga. Wejście było od strony ul. Wileńskiej. W 1915 budynek został zniszczony prze opuszczających Warszawę Rosjan. Zamiast prawdziwego dworca, od targowej w latach 1915-47 wybudowano prowizoryczne budy, powiększone po 1947 o budynki od strony Białostockiej. W latach 1949-74 zaraz obok dworca stała stacja kolejki Mareckiej, Warszawa Targowa. Dziś odjeżdżają stąd pociągi podmiejskie, głównie w kierunku Małkini. W końcu XX w. zupełnie przebudowano dworzec, umieszczając tam w 2002 duże centrum handlowe.

wtorek, 11 marca 2008

PIERWSZE URODZINY!!!!!!!!!!!!!!

HA! No więc doczekaliśmy się momentu, kiedy Warszawa Moim Oczkiem skończyła ROK. 12 miesięcy temu umieściłem tu pierwszy post o Warszawie, i umieszczam je tu do dziś. Mam nadzieję, że komuś oprócz mnie ten blog daje cokolwiek... ;) Dzisiaj więc impreza, a od jutra wracamy do wrzutów warszawskich. Pozdrawiam wszystkich odwiedzających i dziękuję za wszelkie komentarze i dobre słowa :)

poniedziałek, 10 marca 2008

TABLICA KU PAMIĘCI MSZY JP II W 1979 I OSTATNIEJ DROGI KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO

pl. Piłsudskiego
Różnei się toczyły dzieje akurat tego skrawka pl. Piłsudskiego. Stała w tym miejscu olbrzymia cerkiew, odbywały sie mecze koszykówki ulicznej, koncerty, ale 02.09.1979 odprawił tu mszę podczas pierwszej pielgrzymki Jan Paweł II. Także tu miał miejsce początek uroczystości pogrzebowych 31.05.1981 kardynała Stefana Wyszyńskiego.

niedziela, 9 marca 2008

RATUSZ STAREJ WARSZAWY

ul. Senatorska 16\18
Do 1818 w Warszawie istniały 2 ratusze: na rynku Starego i Nowego Miasta. W związku z odsuwaniem się centrum od Starówki, przesunięto również i ratusz: 2 na raz w końcu nie były potrzebne. Stare zburzono, a w 1817 przeniesiono całą instytucję do pałacu Jabłonowskich. Sam pałac powstał na zrębach wcześniejszego pałacu Bielińskiej w latach 1768-85 wg proj. Dominika Merliniego i Jakuba Fontany. W 1863, w czasie powstania styczniowego, ratusz spalono. W czasie odbudowy w 1864-9 pałac rozbudowano i dodano wieżę. W 1939 to tu urzędował Stefan Starzyński, a z balkonu wygłosił swoje słynne przemówienie do mieszkańców broniącej się Warszawy. W 1944 budynek spłonął doszczętnie, ruiny uprzątnięto w 1954 i później postawiono tu pomnik Nike – Bohaterów Warszawy. W 1989 ratusz zdecydowano się odbudować a Nike przeniesiono na al. Solidarności. W 1997 budynek oddano do użytku jako biurowiec w formie z 1937.

sobota, 8 marca 2008

PARK MOCZYDŁO

Park Moczydło mieści się między ulicami Czorsztyńską, Deotymy, Górczewską i Prymasa Tysiąclecia.
Powstał na miejscu starych glinianek w w latach 1962-70 na obszarze 37 hektarów. Mieszczą się tu 2 stawy, do których pompowana jest wciąż czysta woda, więc żadnego syfu tu nie ma.

Najwyższym okolicznym wzniesieniem jest górka Moczydłowska, gdzie niedawno zbudowano tory zjadzowe dla rowerów i deskorolek.


Zejście z górki Moczydłowskiej w kierunku ul. Czorsztyńskiej. Ten budynek na dole to pub. Ale dla ludzi o mocniejszych nerwach :)
Ogólnie bardzo pozytywny park i miło tu spędzić wiosenne i letnie godzinki (w związku ze zbliżającym sie ociepleniem )

piątek, 7 marca 2008

KAPLICZKA W 5-TĄ ROCZNICĘ CUDU NAD WISŁĄ

ul. Wysockiego
Kapliczka - pomnik stoi zaraz obok zachowanego kawałka przedwojennego bruku z torami tramwajowymi, pamiętającymi czasy, kiedy na Bródno ul. Wysockiego (wtedy Białołęcką) jeździł tramwaj, ale o tym już pisałem.
Ten pomnik ustanowili mieszkańcy kolejarskiego i robotniczego Bródna 15.08.1925, kiedy jeszcze świeża była pamięć o Cudzie Nad Wisłą i pokonaniu bolszewików, niezłomnej Armii Czerwonej, siejącej postrach na kilku kontynentach. Ocaliło to naszą kruchą i świeżo odzyskaną niepodległość.
I o tym warto pamiętać, choćby odwiedzając czasem tą stojącą na uboczu kapliczkę.

czwartek, 6 marca 2008

POMNIKPOLEGŁYCH I POMORDOWANYCH ŻOŁNIERZY 27. WOŁYŃSKIEJ DYWIZJI AK

Trasa Armii Krajowej, na skraju pl. Wołyńskiego.
Pomnik w formie 21-metrowego miecza z napisem Obrońcom Ojczyzny wykonał Kazimierz Danilewicz. Na cokole umieszczono mapy i nazwy miejsc w których toczyły się walki. Pomnik odsłonięto w 1992. Upamiętnia on dywizję Jana Wojciecha Kiwerskiego, pośmiertnie mianowanego generałem, a autor był jednym z młodszych żołnierzy tej dywizji.

środa, 5 marca 2008

ALEJA JANA PAWŁA II

W 1775 powstała ul. Solna, która dziś jest odcinkiem alei. Pierwotnie na miejscu trasy były zabudowania kolejnych ulic Muranowa: Leszno, Nowolipie, Nowolipki, Dzielna, Pawia, Gęsia, Lubeckiego, Niska, Stawki, Parysowska. Ulice Lubeckiego i Parysowska ciągnęły się na jednej długości, zabudowane biednymi kamienicami, zamieszkałymi w całości przez ludność żydowską. Były one wybrukowane kamieniami polnymi i oświetlone lampami gazowymi. Zostały całkowicie zniszczone w 1944 a na ich długości zbudowano aleję. Zaprojektowaną w 1939 arterię zaczęto budować na gruzach getta w latach ’50 XX w.: w 1956 od al. Jerozolimskich do Twardej, a ukończono w 1961, kiedy zniesiono nazwy Lubeckiego, Solna, Ciepła i Parysowska i ujednolicono nazwę na całej długości ulicy. W latach 1956-1991 nosiła nazwę Juliana Marchlewskiego. Domy mieszkalne powstały w latach 1959-62.

wtorek, 4 marca 2008

CHŁOPIEC Z PIŁKĄ

Gra on sobie w piłkę na terenie AWF-u, zaraz obok wejścia. Wcześniej skakała opodal sama dziewczynka, ale coby jej smutno nie było, kilkanascie lat temu dołożono jej partnera jako pedant. I tak sobie stoją razem... :)

poniedziałek, 3 marca 2008

GAŚNIK PAŁACU BISKUPÓW KRAKOWSKICH

O Pałacu Biskupów Krakowskich już było. Nie wspominałem tylko o tym drobnym szczególe, znajdującym sie u bramy wjazdowej.
Oprowadzając wycieczki po mieście zawsze mam spory ubaw, kiedy zadaję pytanie "CO TO JEST?" Inwencja wycieczkowiczów naprawdę przechodzi ludzkie pojęcie... :)
Dlatego, kontynuując zabawę, pytam Was: CO TO JEST?
ROZWIĄZANIE ZAGADKI:
Jest to gaśnik. W dawnych czasach nie było przecież latarni na ulicach, a czasem trzeba było przejść po ciemku z domu do domu z pochodnią w rękach. A że stropy były zazwyczaj drewniane, nie wpuszczano nikogo do środka z płonącą pochodnią! Dlatego montowano takie gaśniki: gość wkładał do dziurki pochodnię, a jak wychodził, dostawał świeżą. Ot i cała zagadka.
A jakie były propozycje wycieczkowiczów?? Proszę, oto niektóre: schron (Kazu wyczuł koniunkturę! To częsta odpowiedź :)), tu mocowało się konie (gdzie?!?), poiło się konie (jak?!?), jest to "puszka" (znaczy armata, to był pomysł Ukraińców), toaleta (pod drzwiami?!?), coś w rodzaju ławki (?!?) i tysiąc innych, których już nie pomnę...
W Warszawie zachowały się tylko te tu i komplet pod pałacem Raczyńskich.

niedziela, 2 marca 2008

CZOŁG NA POLIGONIE WAT

Jeden z kilku wraków czołgów mieszczących się na terenie poligonu WAT. Zdjęcie jak widać wykonane porą zimową, choć już (pominąwszy Emmę), mamy w sumie wiosnę... Czołg nie przeraża, co można poznać po upiększeniach grafficiarskich, chyba, że to taki nowy rodzaj kamuflażu polskiej armii... :P Zresztą, wewnątrz nawet nie ma bebechów i bez problemów można od tyłu wejść do środka.

sobota, 1 marca 2008

KAMIENICA SZEINA I TYCHOŃSKIEGO

ul. Ząbkowska 2
Powstała w 1914, w 2002 wyremontowana. W podwórzu zachowały się witryny sklepów, zrekonstruowano również balustrady na podstawie jedynej zachowanej. Poddassze było również zamieszkane, w podwórzu były oficyny. Wcześniej mniej więcej w tym miejscu stał ratusz Skaryszewa (miasteczko prywatne ok. XVI w.), później parterowy domek. Obecnie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kamienic na Pradze.