piątek, 30 lipca 2010

WILLA MIKUSIŃSKICH MIASTA-OGRODU MŁOCINY

ul. Dankowicka 1
Willa powstała w 1922-6 na terenie rozparcelowanym już w 1914 przez Ignacego Miśkiewicza, trochę na wzór Ząbek. Pomysłodawcą był Instytut Higieniczny, który sprowadził na miejsce w 1913 cały parostatek potencjalnych inwestorów. Realizację projektu przerwał wybuch I wojny, dokończono go dopiero w 1935, kiedy inż. Siwek dokończył parcelacji. Domy zaczęły powstawać już od pocz. lat '20, czego przykładem jest powyższa willa. Jednak nie powstała tu żadna inwestycja publiczna, mimo iż projekt zakładał spory rozmach.
Obecnie dom należy do właścicieli sporej firmy kamieniarskiej, w końcu cmentarz komunalny blisko, nie?
Swoją drogą, skąd nazwa Młociny? Otóż w XIV w. istniała tu wieś książęca o nazwie Młoszczyny. Młaka to była podmokła łąka - więc geneza nazwy oczywista. Kiedy Bruhl budował nieopodal swój pałac 300 lat później, miejsce nazywało się już Młociny.


** po krótkiej aktywności znów opuszczam dom i wybywam na ponad 2 tygodnie. Czekają na mnie Cypr i Bieszczady, więc wątpię w dostęp do internetu... Do zobaczenia w sierpniu!

3 komentarze:

Marcin pisze...

No,przynajmniej jest odnowiona i się nie sypie. Udanego podróżowania.

kulturalny pisze...

Genialny pomysł na blog. Dużo osób czyta? Będę tutaj zaglądał częściej. Mi się bardzo ciekawe wydają w Warszawie stare Bielany. Człowiek wysiada z metra i jakby był w innym mieście.

nomad pisze...

@ kulturalny - dziękuję. Ile osób czyta? W sumie nie wiem, nie mam licznika, bo coś się zepsuło, ale z fidjitowej mapki wynika, że wchodzi tu kilkaset osób na dobę... W każdej dzielnicy jest coś, czym warto się zainteresować :) Pozdrawiam