czwartek, 29 lipca 2010

KAMIENICA PRZY LIWSKIEJ

ul. Liwska 4a
Jedna z niewielu czynszówek, które ostały się na Bródnie. Powstała niedługo przed wybuchem drugiej wojny światowej, zamieszkiwali tu głównie robotnicy i kolejarze, jako że tory kolejowe są tylko kilkanaście metrów dalej. Kamienica zaopatrzona była w ciekawe urządzenie chłodnicze, mianowicie w kuchni od podwórka jest wywietrznik, prowadzący z szafki. Gospodyni mogła sobie dowolnie zmieniać temperaturę w szafce przymykając lub odmykając ów wywietrznik. Taki rodzaj lodówki. Dziś oczywiście wywietrznik nie działa, ale nadal jest w ścianie - zajrzyjcie pod okno parteru od podwórza, jeśli tam kiedyś się zgubicie.
Swoją drogą, pamiętam, że w kamienicy, już za moich czasów, czyli w latach '80, działał sklep monopolowy, czynny 7 dni w tygodniu - klienteli nie brakowało :) Od wielu już lat monopol nie działa, nie zdzierżył konkurencji...

4 komentarze:

Marcin pisze...

Już jako dzieciak łaziłeś do monopolowego? No, ładnie.

A kamienica, niestety, jak wiele innych - czeka albo na remont, albo na samodzielne rozpadnięcie się, względnie przy pomocy deweloperów, ostrzących zęby na działkę.

Anonimowy pisze...

Ten budynek stoi przy starej ul.Wysockiego, która miejscami wyłożona jest kamieniem brukowym, a szyny tramwajowe tkwiące między nim są pozostałością po pobliskiej pętli, gdzie swój bieg kończył tramwaj linii 3.

nomad pisze...

Na Pelcowiznę jeździła akurat 21, a nie 3...

Andreas Friedhelm pisze...

Jeździła 1,3, 3bis,12,21,i to NA PEWNO!!!