środa, 16 marca 2011

MAŁY BELWEDER I WILLA HENRYKA STRASBURGERA

ul. Langiewicza 19 i 21
Obie, połączone ze sobą wille powstały w 1924 wg proj. Mariana Kontkiewicza i mają powierzchnię ok. 600 m2. Należą do Kolonii Staszica i zdecydowanie są jednymi z najpiękniejszych budynków tutaj. Najpiękniejszych, ale ostatnio jakby zapuszczonych...
 Nr 19 powstał dla Franciszka Anusza i zwany jest Małym Belwederem. Franciszek Anusz był rządowym komisarzem dla miasta stołecznego Warszawy w 1919, 1922 i 1923.
Numer 21 zbudowano dla ekonomisty Henryka Strasburgera, który swego czasu był Ministrem Spraw Zagranicznych w rządzie Wojciechowskiego. Od 1926 mieszkał tutaj również Władysław Jaroszewicz, znienawidzony przez komunistów przez swoje maniery... jak by to nazwać... światowca :) Niezłe imprezki musiały się tu odbywać, jako że 'Wołodia' lubił się zabawić...
Tak czy siak, od ładnych paru lat dom chyli się ku upadkowi. Właściciel domu, pan Marek Ł., wynajmował wprawdzie chałupę za gruba kasę, ale żeby ją wyremontować, to nie było komu... Pamiętam awanturę o ten dom kilka lat temu,były plany osadzenia tu muzeum Ochoty, ale spaliło to na panewce, jak wiele podobnych inicjatyw... Dziś można tylko mieć nadzieję, że kupi to ktoś sensowny i zrobi z willą porządek.

2 komentarze:

Marcin pisze...

Niby taka elegancka ta stara Ochota a często, gdy przechodzę właśnie obok tego miejsca, widzę spore grupy meneli. Aż dziw bierze.

Anonimowy pisze...

Piękny obiekt.Szkoda