niedziela, 1 maja 2011

PAW Z WIOLINOWEJ

Przed blokiem Wiolinowa 5
Jako, że administracja powstającego osiedla Ursynów chciała zadbać o promocję lokalnych artystów i uwrażliwienie mieszkańców na sztukę, na Ursynowie można natknąć się na wiele różnistych 'wykwitów artyzmu'. Ten wapienny paw dłuta Stefana Wierzbickiego stanął tu w 1982, choć wykonany został w 1977 podczas pleneru na Ursynowie. Marek Budzyński zainspirowany tą rzeźbą wykonał orzełka na gmachu sądu na pl. Krasińskich (orzełki na tych złotych kwadratach)! Podobny paw Wierzbickiego stoi również w Berlinie w parku Treptower. 
Złośliwi żartują, że to jajo z dziurą, nie zmienia to faktu, że nadaje smaczku osiedlu. Ostatnio jest w dość kiepskim stanie...

3 komentarze:

Marcin pisze...

Większość tych rzeźb osiedlowych wyglądała zapewne intrygująco i nowocześnie, gdy je ustawiono. Ale od tamtej pory nie były ani razu umyte a spaliny, kurz i wandale robią swoje. Dlatego w wielu przypadkach owe osiedlowe dekoracje wyglądają obecnie raczej nędznie.

M. U. pisze...

Ostało się tego jeszcze trochę, jeźdźca z Końskiego Jaru nawet niedawno odnowiono. Na poniższej stronie zebrane sporo rzeźb z tej okolicy:
http://www.ursynow.org.pl/?q=rzezby

jsg pisze...

Ja poznałem tą rzeźbę pod tytułem "dupa słonia".