wtorek, 19 lipca 2011

PAŁAC MNISZCHÓW

ul. Senatorska 38\40

Powstał w 1714-8 wg proj. Burcharda Krzysztofa Munnicha dla marszałka koronnego Józefa Wandalina Mniszcha, na miejscu dworu Kazanowskich. Później pałac przeszedł w ręce zdrajcy i targowiczanina magnata Szczęsnego, dlatego zwany był pałacem Lucypera. W 1760 przebudowany wg planów Jana Piotra Ricaud de Tirregaille. W 1790 Józefina z Mniszchów Potocka sprzedała pałac ks. Stanisławowi Potockiemu, potem w tym samym roku właścicielem został Prot Potocki, po nim Katarzyna z Potockich Kossakowska, która aktem darowizny przekazała pałac Janowi i Feliksowi Potockim, którzy rozparcelowali ogród i oficyny, zostawiając sobie korpus główny. W 1805 pałac sprzedano urzędnikowi pruskiemu Fryderykowi Wilhelmowi Mosqua, który umieścił tu salę koncertową, działało tu również Towarzystwo Muzyczne Harmonia, założone przez Ernesta Amadeusza Hoffmana, który posiadał tu mieszkanie. Mieścił się tu także skład mebli, aż wreszcie w 1829 budynek przebudowano wg proj. Adolfa Szucha na potrzeby Resursy Kupieckiej. Odbywały się tu najsłynniejsze imprezy towarzystwa z wyższych sfer. Od 07.09.1939 do 14.08.1944 mieścił się tu Szpital maltański. Budynek zniszczono w 1944 i odbudowano w 1962 pod kierunkiem Mieczysława Kuzmy, zmieniając kopułę i sterczyny. Dziś mieści się tu Ambasada Belgijska.

2 komentarze:

Er pisze...

co ciekawe, jest to jedyny znany mi w Warszawie budynek z "fałszywym" dachem spadzistym - to znaczy jego połacie nie spotykają się w jednej kalenicy, jak w zwykłym dachu, w środku jest płaska część. kto nie wierzy, niech se sprawdzi z satelity :-)

Anonimowy pisze...

Witam,
Bardzo zainteresował mnie Pana blog. W piątek robimy program o blogach w naszej Telewizji NEXT (jesto pierwsza w Polsce telewizja nadająca w 3D). Czy byłby Pan chętny wziąć w nim udział? Prosiłabym o szybki kontakt k.zielinska@nexttv.pl