środa, 5 czerwca 2013

WYTWÓRNIA MEBLI ARTYSTYCZNYCH HENRYKÓW


ul. Modlińska 164 i 168

Fabryka powstała na początku lat ’50. Zakład robił meble do Zamku Królewskiego, wykonał również Okrągły Stół między 03.10 a 24.10.1988. Wykonywał go Andrzej Ślesik, ekipa pracowała po 12 godzin dziennie. Drewno pochodziło ze składu w Hajnówce. Część robót wykonywano ręcznie; nie zdążono już tylko polakierować stołu od spodu... Stół składa się z 14 części po 4 miejsca przy każdej. Postawiony był początkowo w pałacu w Jabłonnie, bo tam miały odbyć się rozmowy, ale zdecydowano się na Pałac Radziwiłłów. Stół rozstawiono na stelażach, bo nie było jeszcze nóg. Stół kosztował 3.826.000 zł. Wykonano tu również stół dla Lecha Wałęsy w stylu księstwa Warszawskiego, meble dla Kulczyka, Gudzowatego, laskę marszałkowską, tron papieski... Obecnie zakład przeniesiony jest do Tłuszcza, a w przerobionych zabudowaniach mieści się salon mebli.  

5 komentarzy:

Warszawikia pisze...

Wytwórnia Mebli Artystycznych mieściła się raczej na rogu ul. Mehoffera, obecnie znajduje się tam Kaufland...

nomad pisze...

a ja pamiętam, jak na tym przeszklonym był szyld wytwórni....

H_Piotr pisze...

Też ten napis pamiętam. A sam Henryków robił tez posadzki dla Książa i remontował "książowe" meble. Oczywiście pan przewodnik powiedział, że zakład znajdował się w Henrykowie na Dolnym Śląsku, ale my wiemy, o jaki Henryków chodziło...

Warszawikia pisze...

Napis może i był, ale fabryka na pewno była na rogu Mehoffera (nr 84) i Modlińskiej (nr 230). Źródła:

1) http://iutm.pl/ulica/2375/Mehoffera-Jozefa
2) http://forum.gazeta.pl/forum/w,356,101597441,101597441,Co_buduja_na_terenie_bylej_fabryki_mebli_.html
3) http://www.bialoleka.waw.pl/page/index.php?str=142

xen pisze...

-budynek ze zdjęć nie ma nic wspólnego z tym z opisu,jak pisali przedmówcy ten historyczny zakład mebli znajdował się na rogu Modlińskiej i Mehoffera w miejscu obecnego KAUFLANDA.Poprawić!