piątek, 16 sierpnia 2013

JEZIORO BALATON

Pierwsze jeziorko powstało tu w 1925, po przekopaniu Kanału Wystawowego i choć do 1975 był mocno zaniedbany, wraz z budową osiedla przywrócono mu walory rekreacyjno-krajobrazowe.
 Jest to Łacha Gocławska, zwana inaczej łachą Wiślaną, tuż pod skarpą tarasu praskiego. Balaton ma powierzchnię 1,5 ha., długość 250 m, szerokość 50 m i głębokość 2-3 m. Dno ma muliste, brzeg wschodni wysoki tworzy 2-3 metrowa piaszczysta skarpa, ograniczająca tzw. przyczółek gocławski tarasu praskiego.
Brzeg zachodni otoczony pasem roślinności szuwarowo - trzcinowej. Południowo - wschodnie przedłużenie jeziorka stanowi sztuczny staw (10 x 20 m) uformowany w 1969 roku.

Zarybienie mierne, głównie płoć i lin. Jeziorko zasilane jest w wodę przez kanał wystawowy i jego przedłużenie kanał Wawerski. Wody nieznacznie zanieczyszczone ściekami sanitarnymi na terenie Wawra. Odpływ w kierunki jeziorka Kamionkowskiego kanałem wystawowym.
Jeziorko Balaton jest obiektem rekreacyjnym o dużych walorach krajobrazowych, otoczone nowoczesnym osiedlem. Swoją nazwę nosi od 2010, kiedy nazwano go tak na cześć węgierskiego 'morza' po renowacji, kosztującej 10 milionów zł. Kręcono tu m.in. sceny do jednego z najbardziej idiotycznych filmów, 'Wojna polsko-ruska'.
 Zdjęcia wprawdzie wiosenne, ale to na ochłodę :)

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

czy jeziorko gocławskie i jaziorko balaton to te same obiekty? napewno nie i proszę sprostować podane informacje. Lech

Anonimowy pisze...

To 2 rózne jeziorka (połaczone kanałkiem na 2m szeroki
m) Balaton lezy koło ulicy Abrahama, Gocławskie kolo Alei Stanów Zjednoczonych (trasy Łazienkowskiej)

Anonimowy pisze...

Jeziorko BALATON ma szerokości ok. 130 m., to jeziorko GOCŁAWSKIE czyli t.zw. GLINIANKA położona przy ul. Ostrobramskiej ma szerokość 50 m. (lapsus kartograficzny !). Wiem coś o tym, bo nad BALATONEM mieszkam, widzę jeziorko z okien mieszkania i pływam w nim od brzegu do brzegu już 24. rok. PABLO

Unknown pisze...

Tak, jeziorko ma kształt prawie zbliżony do koła z lotu ptaka - nie licząc wpływy i wypływu. Pływasz w tym jeziorku regularnie ? W którym miejscu najlepiej wchodzić, jeśli chodzi o rodzaj dno i śmieci (tego się własnie obawiam) ?
Pozdrawiam

p.s.jezioro to należy pod PZW ?