Spoczywa tu dużo żydowskich rodzin: Sonnenbergowie, Bergsonowie, Nissenbaumowie, a także Abraham Stern, wynalazca mechanicznego kalkulatora i pradziadek Antoniego Słonimskiego. Jak widać, nieobce są tu również sprawy antysemityzmu. Zresztą, przez długi czas cmentarz służył jako pijalnia piwa\taniego wina\wódy okolicznym miłośnikom trunków...
poniedziałek, 26 marca 2007
KIRKUT PRASKI
Założony w 1780 roku przez Szmula Zbytlowera, naczelnego skarbnika królewskiego, w miejscu wydobywania piachu i gliny dla pobliskiej cegielni. Pozwolenie na założenie kirkutu wydał biskup płocki Michał Jerzy Poniatowski, pod warunkiem cichego przemarszu konduktów i dostarczenia co roku 101 kg łoju do kościoła w Skaryszewie. Pierwszy pogrzeb odbył się w 1774r. Cmentarz zajmował 0,81 ha, a ogrodzony został kosztem Gitli Zbytlower w 1784r. Przy bramie, również dzięki Gitli, powstał drewniany dom przedpogrzebowy i mykwa z 1829. W 1873 spłonął dom pogrzebowy. W trakcie I wojny światowej stacjonował tu pułk rosyjski, który rozgrzewał się nie tylko gorzałką, ale także ogniem, rozpalonym dzięki okolicznym drzewom, trumnom i drewnianym macewom. Do 1930 uporządkowano jednak kirkut i zbudowano mur wokół niego. W czasie wojny Niemcy wywozili płyty nagrobne używając ich do budowy lotniska i dróg w koszarach. Ponadto zgładzono tu ponad 3000 osób pochodzenia polskiego i żydowskiego, szczególnie w czasie Powstania Warszawskiego Po wojnie teren zamknięto. Dopiero w 1985-89 Fundacja Nissenbauma uporządkowała nieco cmentarz, choć nie do końca, głównie z braku funduszy. Na stosach leży ponad 5 tys. macew, kilkadziesiąt stoi nadal.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
2 komentarze:
waw...
ze tak szybko sie wypowiem
oj masz racie ze ten cmentarz bardzo dlugo sluzyl pijaczkom.
Dodatkowo ponad 3/4 plyt nagrobkowych czyli Macew zużyto w latach 50-tych do budowy ulicy św. Wincentego (czy to nie znamienne dla tego okresu ?)
Prześlij komentarz