czwartek, 29 listopada 2007

CMENTARZ MAUZOLEUM ŻOŁNIERZY RADZIECKICHZałożony w latach 1949-50. Wokół obelisku proj. Bohdana Lacherta i Ob. Kewhiszwili i dwóch rzeźb Jerzego Jarnuszkiewicza i Stanisława Lisowskiego (Bohaterstwo i Ofiarność), rozmieszczono groby żołnierzy radzieckich z II wojny światowej. Koncepcją zieleni zajęła się Irma Ignaczak. Mieszczą się tu 294 groby i dwie kwatery 540 mogił zbiorowych. Projekt wyłoniono z konkursu ogłoszonego wśród studentów ASP. Zwycięzcy otrzymali nagrody państwowe I stopnia. Na obelisku umieszczono napis: Ku wiecznej chwale bohaterskich żołnierzy niezwyciężonej Armii radzieckiej, poległych w bojach z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie Polski i naszej stolicy Warszawy.3 komentarze:

przewodnikpokrakowie pisze...

Ob. Kewhiszwili?
To pewnie skrót od Obiektywa?
:)

Anonimowy pisze...

W 1945 roku w tym miejscu nie było nawet jednej mogiły. Małzoleum otwarto chyba 1950 roku i żeby było "jak należy", to biedaków wykopywali z różnych miejsc i zwozili na miejsce.

nomad pisze...

A kto powiedział, że były tu jakieś mogiły w 1945?? Owszem, mauzoleum otwarto w 1950, zresztą tak jest napisane pod zdjęciami. O co chodzi??