czwartek, 29 listopada 2007

CMENTARZ MAUZOLEUM ŻOŁNIERZY RADZIECKICH







Założony w latach 1949-50. Wokół obelisku proj. Bohdana Lacherta i Ob. Kewhiszwili i dwóch rzeźb Jerzego Jarnuszkiewicza i Stanisława Lisowskiego (Bohaterstwo i Ofiarność), rozmieszczono groby żołnierzy radzieckich z II wojny światowej. Koncepcją zieleni zajęła się Irma Ignaczak. Mieszczą się tu 294 groby i dwie kwatery 540 mogił zbiorowych. Projekt wyłoniono z konkursu ogłoszonego wśród studentów ASP. Zwycięzcy otrzymali nagrody państwowe I stopnia. Na obelisku umieszczono napis: Ku wiecznej chwale bohaterskich żołnierzy niezwyciężonej Armii radzieckiej, poległych w bojach z hitlerowskim najeźdźcą o wyzwolenie Polski i naszej stolicy Warszawy.



wtorek, 27 listopada 2007

ZŁOTA 44

Skończyło się wyburzanie City Center pod budowę nowego, luksusowego apartamentowca.
City Center powstał w 1989-91 dla Pewexu i Warimpexu, nawiązując do budowy hotelu Holiday Inn zaraz obok. Miesciła się tu galeria handlowa Bogusz Centre i Pewex. W 1995 zmieniono nazwę na City Centre. Póki nie było wielu centrów handlowych, centrum miało rację bytu, ale wreszcie zbankrutowało w związku z zalewem nowych hipermarketów. W 2004 budynek kupił inwestor z Luksemburga, Orco Property Group i kilka tygodni temu zakończono wyburzanie budynku.
Na jego miejscu ma stanąć wysoki na 192 m apartamentowiec wg proj. Daniela Liebeskinda. Ma tu być 251 luksusowych apartamentów, na które jest już kolejka ponad 300 oczekujących, pomimo cen iście wysokogórskich (24 tys. zł za metr kwadratowy).
Tak wyglądał City Center przed zburzeniem (zdjęcie Agencja Gazeta, ja niestety przespałem :()

A tak będzie wyglądał apartamentowiec, zwany Żaglem. (Zdjęcie z materiałów promocyjnych)

poniedziałek, 26 listopada 2007

KAMIENICA KSIĘŻNEJ ŚWIĘTOPEŁK-CZETWERTYŃSKIEJ

ul. Mazowiecka 11
Zbudowana w 1911 dla księżnej, zachował się oryginalny parter po wojnie. Za nią jest powojenny dom, gdzie mieszczą się różne artystyczne sklepy i instytucje.

piątek, 23 listopada 2007

PODZIEMIA TRYBUNY HONOROWEJ PKiN




Od zewnątrz lożę honorową, z której perelowscy prominenci obserwowali defilady, każdy pewnie widział. Kiedyś zresztą może ją wrzucę. Tu macie rarytasik: pomieszczenia POD lożą, gdzie odpoczywali (jakby tego nie rozumieć) owi prominenci: salonik, kuchnia, ubikacja i kilka pomiesczeń "gospodarczych". Dziś są nieużywane, no bo i co tu umieścić?? Bar wietnamski?

czwartek, 22 listopada 2007

SCHRON WARTOWNICZO-OBSERWACYJNY ELEKTROWNI POWIŚLE

Powstał dla stacjonujących tu jednostek Wehrmachtu, SA i Ukraińców.
Żelbetonowy schron, na zdjęciu widać tylko ten walec obserwacyjno-strzelniczy. Od tyłu wchodzi sie po schodach do części podziemnej, zamykanej drzwiami przeciwgazowymi. Do tej wiezyczki można dostać się drabinką z tego pomieszczenia o wymiarach 4x3. Przejście jest zamykane centymetrowej grubości płytą.

wtorek, 20 listopada 2007

GRÓB STANISŁAWA LILPOPA

Stanisław Lilpop - potomek rodziny zegarmistrzów, przybyłej ze Styrii. W 1833 skończył konwikt u pijarów na miejscu dzisiejszej Cytadeli i rozpoczął praktykę w Banku Polskim, przejawiając niezwykłe zdolności techniczne. Wysłany na praktyki do Akwizgranu, Lyonu, Londynu, Paryża, Manchasteru i Berlina, gdzie podpatrzył jak wyglądają tamtejsze zakłady pracy. Nie znalazła się dla niego praca w tutejszych zakładach. W 1854 zawiązał spółkę z Wilhelmem Elisem Rauem (administratorem Fabryki Machin na Solcu) i przejął większość udziałów w firmie Evans, Lilpop et Comp. Równocześnie objął posadę dyrektora Fabryki Machin i Odlewów na Świętojerskiej. Oba zakłady doprowadził do rozkwitu, wprowadzając swoje projekty: pługi, brony, żniwiarki, młockarnie parowe, siewnik uniwersalny. Lilpop był również kolekcjonerem dzieł malarzy polskich. W 1866 do spółki z Rauem przejęli całkowicie firmę Evansa.
Lilpop zmarł 15.10.1866 w Biarritz, zwłoki przywieziono do Warszawy i uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Krzyża. Dekoracje kwietne wykonała znana wtedy firma kwiaciarska braci Hoser.
Lilpop miał 8 dzieci, co jedno to lepiej trafione: Karol został inżynierem mechanikiem, Wiktor założył Fabrykę Maszyn i Narzędzi Rolniczych W. Lilpop & Ska, Elżbieta wyszła za mąż za Wernickiego, Helena za Marconiego (jednego z najpopularniejszych architektów), Stanisław został właścicielem ziemskim (jego córka została żoną Iwaszkiewicza)... Stanisław Lilpop senior nie zostawił testamentu, ale jego żona, Elżbieta z Petzoldów, wykazała się niezwykłym sprytem i orientacją w biznesach męża.
Nagrobek odlano w zakładach zmarłego.

poniedziałek, 19 listopada 2007

KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY

ul. Krakowskie Przedmieście 68
Powstał w 1454 z fundacji Anny Holszańskiej, żony Bolesława, księcia mazowieckiego. Księżna, wracając z Krakowa, zabrała ze sobą 6 Bernardynów, zapisując im w testamencie tą ziemię. W 1515 klasztor spłonął w czasie pożaru, odbudowano go dzięki fundacji Anny Radziwiłłówny, na cześć której kościół otrzymał wezwanie. W czasie potopu został zniszczony, ale odbudowano go dzięki Annie Radziwiłłównie w stylu baroku.(???) W kościele wydarzył się cud związany z osobą Ładysława z Gielniowa, który został tu przeorem. Pewnej niedzieli, głosząc płomienne kazanie, uniósł się na jakiś czas nad ambonę i w ekstazie zawisł w powietrzu. Od tego czasu uważany jest za świętego i został jednym z patronów miasta. Ładysława pochowano w kościele i rozpoczęto starania o beatyfikację. Trwała ona dość długo, aż pewnego razu, 100 lat później, trumna Ładysława sama się otworzyła. Po zniszczeniach szwedzkich, kościół odbudował Stanisław Kostka Potocki wg proj. Chrystiana Piotra Aignera. Jednak fundusze Bernardynów i Izabelli Lubomirskiej okazały się za małe. Z pomocą pośpieszył Józef Kwieciński, prawdopodobnie właściciel łaźni tureckich nad Wisłą. Prosił go o to sam król Stanisław August na osobistej audiencji. W 1786-8 Stanisław August Poniatowski ufundował nową fasadę. Kościół spłonął w czasie II wojny światowej. W 1949 skarpa zaczęła się osuwać przez budowę Trasy WZ, dlatego kościół podparto palami pod ziemią, pracami kierował prof. R. Cebertowicz. W 1979 spotkał się na pielgrzymce z młodzieżą. Po śmierci Jana Pawła II tutaj tysiące osób żegnało papieża. Kościół jednonawowy, łączący w bryle 3 różne epoki: gotyckie prezbiterium, barokowy korpus i klasyczna fasadę. Nad wejściem tablica z łacińskim napisem W roku odkupienia 1788 za króla Stanisława Augusta, sprzyjającego [rozwojowi życia] religijnego, Józef Kwieciński świątynię tę wzniesioną własnym kosztem w fasadę wyposażył. Na fasadzie trzy postacie ewangelistów dłuta Jakuba Monaldiego, z fundacji Stanisława Augusta. Jeden z ewangelistów na rysy króla, drugi być może Kwiecińskiego.


Na Placu Bernardyńskim przed kościołem Batory odbierał hołd pruski, tu witano Sobieskiego wracającego spod Wiednia, tu na Wielkanoc Warszawiacy przychodzili oglądać „groby chrystusowe”, za co hitlerowcy wywieźli do Dachau proboszcza Edwarda Detkensa. Wewnątrz barokowe malowidła iluzjonistyczne z XVIII w. na ścianach i sklepieniach. Wyposażenie pochodzi z XVII i XVIII w. z klasztornego warsztatu. Ołtarz główny zbudowano z części poprzedniego, prawdopodobnie dzieła Tylmana z Gameren. Ambona z 1680, ołtarze boczne i organy z pocz. XVIII. Kaplica bł. Ładysława z Gielniowa z 1620 z freskami ks. Walentego Żebrowskiego z 1753. Kaplica Matki Boskiej Loretańskiej z 1832-7. Lawaterz w prezbiterium z marmuru dębnickiego z XVII w. ze snopkiem Wazów i orderem złotego runa. Epitafia z XIX w.

niedziela, 18 listopada 2007

KAPLICZKA PRZYDROŻNA

ul. Włościańska
Taka kapliczka stoi u wylotu ul. Gąbińskiej, między blokami a ulicą. Nie jest stara, ma najwyżej... no właśnie... Jakieś szczegóły??

sobota, 17 listopada 2007

UL. SPOKOJNA 15

Ulica Spokojna wytyczona została na miejscu zwanym Kaźnica, gdzie wykonywano wyroki śmierci, a także działał tu hycel, uśmiercający bezpańskie psy. Budynki powstały dla Miejskich Zakładów Sanitarnych w 1906 wg proj. Władysława Kozłowskiego. Do zadań MZS należało odrobaczanie, odwszawianie, dezynsekcje, przewóz martwych noworodków itp.
Dziś mieści się tu Instytut Sztuki Mediów ASP.

piątek, 16 listopada 2007

czwartek, 15 listopada 2007

SYMFONIA

ul. Okrzei 23
Na resztkach starego młyna parowego Rubinsteina z końca XIX w. postawiono kilka lat temu nowy apartamentowiec. Ta ceglana część to właśnie owe resztki, można je było rozebrać i splantować, ale inwestor postarał się wpleść ruiny zabudowań młyna w swój projekt. I mamy Symfonię, wszystko gra jak Paderewski na harmoszce :))
Ostatnio otwarto tu interesującą knajpę Porto Praga z dekoracjami art deco: informacje są tu: http://www.portopraga.pl/ (dzięki metka by traczka za wskazanie lokalu:))

środa, 14 listopada 2007

POMNIK JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO zwany PARKINGOWYM

pl. Piłsudskiego
W 1990 prezydent Warszawy Stanisław Wyganowski zdecydował o postawieniu pomnika Piłsudskiego na pl. Na Rozdrożu. Zbigniew Gąsior zaprojektował cokół i wykonano makietę. Jednak w 1993 burmistrz Jan Rutkiewicz zmienił lokalizację pomnika na al. Ujazdowskie, przy bramie Łazienek., ale miejsce to nie spodobało się komitetowi. Wybrał on pl. Piłsudskiego, choć projekt Tadeusza Łodziana nie pasował do takiej przestrzeni. W 1994 zdecydowano wreszcie na pl. Piłsudskiego i rozpisano konkurs pod patronatem Lecha Wałęsy, jednak komitet mocno zaprotestował, domagając się realizacji projektu Łodziana obok Grobu Nieznanego Żołnierza. Pomnik odlano dość niestarannie w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Autor w związku z tym nie chciał się zgodzić na niski cokół bo byłoby widać niedoskonałości odlewu. Padł pomysł, aby ten pomnik ustawić na molo w Gdyni, a tutaj postawić nowy pomnik wykonany przez S. Ostrowskiego. Ten jednak stanął przy Belwederze. Wreszcie, 14.08.1995 pomnik stanął u wylotu ulicy, tyłem do Traktu Królewskiego i, jak mówią złośliwi, wygląda jak parkingowy, pilnujący samochodów.

wtorek, 13 listopada 2007

UL. LIPIŃSKA 8

Jest to "neobarokowy" dworek, jedna z najbardziej luksusowych edycji osiedla "Zdobycz Robotnicza" z lat '30. Od tyłu, na rogu, jest oszklony z dwóch stron "ogródek zimowy". (Sorry, ale to zdjęcie jakieś krzywe strasznie wyszło... Równałem do ściany, ale obiektyw mi połamał perspektywę... :( )

W niewielkim wycięciu na rogu, wręcz mikroskopijna figurka jakiegoś świętego.

poniedziałek, 12 listopada 2007

BLUE POINT

al. Stanów Zjednoczonych 61a
Biurowiec powstał w 2002 dla firmy Pezetle Developments. Projektantem był Wojciech Jankowski. Budynek ma 17 pięter i 65 m. wysokości. Mieszczą się tu biura m.in. Pramerica Financial, Otwarty Fundusz Inwestycyjny Polsatu i inne...

sobota, 10 listopada 2007

RZEŹBA

Ta rzeźba jest sprytnie ukryta przed wzrokiem niepowołanych w podwórku kamienic rynkowych. Zresztą wejście na podwórko jest od ul. Celnej, przez korytarz w Bramie Gnojnej. Problem polega na tym, że brama jest zamknięta i trzeba się włamywać. Bliższych informacji na jej temat niestety nie posiadam... Może ktoś??

piątek, 9 listopada 2007

POMNIK GEN. CHARLES'a DE GAULLE'A

Rondo Charles'a de Gaulle'a.
Rondo wyróżnia się nie tylko PALMĄ, ale i pomnikiem swego patrona. W 2005 postawiono nieopodal Domu Partii pomnik generała, będący wierną kopią pomnika z pół Elizejskich, dłuta Jean’a Cardot’a. Inicjatorem było Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej, a pieniądze dały firmy francuskie, działające w Polsce.
De Gaulle był to francuski mąż stanu, biorący w latach 1919-20 udział w wojnie polsko-bolszewickiej z ramienia rządu francuskiego. Mieszkał na Nowym Świecie, kiedy przebywał tu z misją.

czwartek, 8 listopada 2007

FORT BABICE

Powstał pod nazwą FORT IIA. Fort twierdzy Warszawa ukończony w 1886, otoczony szeroką na 30 m fosą. Fort posiadał dodatkowo kaponierę czołową i dwie półkaponiery boczne. Rawelin osłaniał kaponierę czołową. Była to kluczowa pozycja zachodniej części twierdzy. Miał zostać zlikwidowany po 1909, ale najwyraźniej w ostatniej kolejności. W 1932 fort rozsprzedano na mieszkania. Postawiono tu też maszty radiotelegrafu Transatlantyckiego. We wrześniu 1939 obsadzono fort 3. batalionem 26. pułku piechoty pod dowództwem mjr Jacka Decowskiego. Niemcy opanowali fort na skutek silnego ostrzału artyleryjskiego w nocy z 25 na 26 września. Po wojnie umieszczono tu Wojsko Polskie.I co z tego, że zajęte przez wojsko...? Po wale, nad bramą, hop i jesteś w środku. A tam nawet żywego ducha... Chyba... :P Mnie to kiedyś odstrzelą za takie akcje, hehehe... Zdjęcia z zimy '06.

wtorek, 6 listopada 2007

KOŚCIÓŁ ŚW. SIOSTRY FAUSTYNY

ul. Żuromińska 2
Powstał w miejscu „cudu” na boisku osiedlowym, na którym rozgrywano osiedlowe zawody w piłkę nożną. W latach ’80 komuś ukazała się Matka Boska między drzewami, postawiono tam kapliczkę, aż w końcu w 2006 (chyba) ukończono kościół. Najpierw msze odbywały się w baraku obok, teraz mieści się tam tylko kaplica i kancelaria.
Cud ów był naprawdę chyba cudem. Pamiętam Telewizyjny Kurier Warszawski przysyłał kamery, my, jako że mieszkałem dwa bloki dalej, też przyszliśmy rodzinką, ale nic nie widzieliśmy (no ja Buddę :P). Przez wiele lat stała tam tylko kapliczka, ale ku naszej rozpaczy zaorali nam piękne boisko i postawili kościół...

poniedziałek, 5 listopada 2007

ZAMEK OSTROGSKICH

ul. Tamka 41
W 1597 zaczęto budować zamek Ostrogskich, ale budowli nigdy nie ukończono. Zamiast zamku w 1681 postawiono pałac wg proj. Tylmana z Gameren. Właściwie sam pałac również nigdy nie powstał, a postawiony budynek jest tylko ozdobnym pawilonem kuchennym. W XIX w. budynek przekształcono dwukrotnie. W 1859 mieścił się tu Instytut Muzyczny, a potem Warszawskie Konserwatorium Muzyczne.
W 1944 został zniszczony, ale odbudowany w latach 1949-54, przywracając pierwotną postać. Dziś mieści się tu Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, wraz z jego muzeum.

niedziela, 4 listopada 2007

WIADUKT NAD DWORCEM GDAŃSKIM

Powstał w 1937 dla ułatwienia komunikacji między Śródmieściem a Żoliborzem. Wcześniej cała komunikacja szła pod torami, tunelem przy ul. Krajewskiego, ale podarowane nam przez Londyn piętrusy nie chciały się za nic zmieścić w tunelu... W czasie wojny toczyły się zacięte walki o dworzec i wiadukt, gdyż był topunkt osadzony niezwykle silnymi oddziałami niemieckimi.
Obecnie wiadukt "nieco" się sypie, i, jak widać, czyni się wiele ku poprawieniu stanu rzeczy: ogradza się, podpiera itd...

piątek, 2 listopada 2007

czwartek, 1 listopada 2007

ARSENAŁ

Zbudowany został w 1638-43 na polecenie Władysława IV. Miał stanowić główny punkt obwarowań miejskich. Budynek zaprojektował gen. Paweł Grodzicki. W 1702 nastąpił wybuch komory prochowej na skutek uderzenia pioruna, w związku z czym budynek należało przebudować. Później jeszcze urządzano renowacje w latach 1779-82 i 1817. W 1832 założono tu więzienie, które działało do 1935, kiedy wprowadziło się tu Archiwum Miejskie Warszawy. Wtedy przywrócono budynkowi stan z XVII w. 26.03.1942 oddział 28 żołnierzy AK zaatakował konwój hitlerowski, odbijając 26 jeńców, wraz z harcmistrzem Szarych Szeregów, Janem „Rudym” Bytnarem. Jednakże 22-letni Rudy zmarł parę dni później na skutek ran odniesionych podczas przesłuchań. Owa Akcja Pod Arsenałem opisana została potem przez Aleksandra Kamińskiego w książce „Kamienie na Szaniec”. 23.08.1944 Arsenał częściowo spłonął podczas walk, a 04.11.1944 spłonął całkowicie, niechcący podpalony przez hitlerowców. W latach 1947-50 odbudowany i od 1960 mieści się tu Państwowe Muzeum Archeologiczne, założone w 1923, prezentujące zbiory archeologiczne znalezione na ziemiach polskich, a także przedmioty kultury Jadźwingów. Mieści się również bogaty zbiór numizmatyczny.
W Arsenale jest również włoska restauracja ale jej ABSOLUTNIE NIE polecam: drogo, mało i paskudnie...
Tramwaj konny, taki jhak przed Arsenałem jeżdził w Warszawie do 1908 przez ok. 40 lat.