wtorek, 11 sierpnia 2009

ZATOKA CZERWONYCH ŚWIŃ

ul. Wiktorii Wiedeńskiej
Osiedle przy ul. Wiktorii Wiedeńskiej powstało w latach '80 dla wierchuszki PZPR-owej, na zlecenie Urzędu Rady Ministrów. Mieszkania tu dostali Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Szmajdziński, Józef Oleksy czy Leszek Miller. Mieszkania były wielce luksusowe jak na owe czasy, co miało taki skutek, że mieszkania miały po prostu większy metraż na osobę. Teraz ciężko spotkać tu jakiegoś polityka z tamtych czasów - dorobili się na polityce i postawiali wille na przedmieściach... Podorabiali się także na kupnie mieszkań w latach '90 po znacznie zaniżonych cenach i sprzedaży ich ze znaczną górką.
Oprócz partyjnych, dostawali tu mieszkania również artyści: Olga Lipińska, Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Kutz, czy Hanna Bakuła, która kupiła mieszkanie od Szapołowskiej i mieszka tu do dziś. Znana zresztą była awantura pani Bakuły o widok z okna, który miała utracić ze względu na stawiany jej przed oknem wysokościowiec. Artyści, w przeciwieństwie do polityków, mieszkają tu nadal...


Piękne osiedle... :D


PS: Opuszczam Was na tydzień lub więcej, bo lecę sobie na Maltę i będę poczywał. Pa.

12 komentarzy:

H_Piotr pisze...

A kim była Wiktoria Wiedeńska? Jakąś komunistką?

Szymon fotograf pisze...

A to miłego wypoczynku!

Anonimowy pisze...

Hej, przejrzałam Twojego bloga i jestem pod wielkim WRAŻENIEM zarówno pasji, jak i wiedzy na temat Warszawy, Panie Autorze ;)Na pewno będę tu zaglądać od czasu do czasu. Pozdrawiam serdecznie!
Aga

Katarzyna pisze...

Miłego wypoczynku! świetny blog, już 8 lat nie byłam w Warszawie.. mam nadzieję, że niedługo się wybiorę i pozwiedzam :)

lavinka pisze...

Byłam tu kiedy z okazji mojej pracy. Fajne osiedle, choć takie trochę... "wojskowe". Ludzie się na nas patrzyli jak na intruzów :)

nomad pisze...

@ Aga: dziękuję, zapraszam serdecznie :)
@ Katarzyna: zapraszam więc do Warszawy, naprawdę warto zagłębić się w różne zakątki miasta, niekoniecznie te z plakatów...
@ lavinka: a na mnie sie nikt nie patrzył, żywego ducha nie widziałem...

alis pisze...

no i Kwaśniewscy mają tu mieszkanie...

Anonimowy pisze...

Wilanów to fantastyczne miejsce, nie wiem kto mógłby się na Ciebie patrzeć jak na intruza, ale zapewniam,że nie jest to normą

Anonimowy pisze...

Mieszkała na tym osiedlu 5 lat jako rodzina dyplomatów. Piekne czasy, piękne i magiczne osiedle!

Anonimowy pisze...

Dziwką psa sąsiada.

Anonimowy pisze...

viktoria wiedenska to slawna postac. zyciorys ma bardzo podobny do zyciorysu viery kostrzewy. podobnie jak viera, która w czerwcu 1929 r. na Plenum KC z gronem działaczy została odsunięta od kierownictwa i oskarżona o odchylenie prawicowe partii. W sierpniu 1937 roku aresztowana w czasie wielkiej czystki i w październiku 1937 skazana na 10 lat więzienia. Zmarła w 1939 w więzieniu. natomiast viktoria w czerwcu 1979 r. na Plenum KC z gronem działaczy została odsunięta od kierownictwa i oskarżona o odchylenie prawicowe partii. W sierpniu 1987 roku aresztowana w czasie wielkiej czystki i w październiku 1987 skazana na 10 lat więzienia. Zmarła w 1989 w więzieniu.

Anonimowy pisze...

Mieszkałem na tym osiedlu dwadzieścia kilka lat. Rodzice dalej tam mieszkają. Moja żona powiedziała, że w życiu nie widziała tak pięknego i rozkładowego mieszkania.
Mieszkało się tam naprawdę rewelacyjnie.