środa, 11 listopada 2009

KAMIENICA WEICHTENBERGA

ul. Brzeska 3
Kamienica powstała w 1881-2 dla Izaaka Weichtenberga. Niedługo potem kupili ją księża Radziwiłłowie, którzy przekazali dom salezjanom z Kawęczyńskiej. W czasie wojny nie ucierpiała, dobiły ja dopiero czasy PRL-u. W 1999 budynek rozebrano i odtworzono z dużą pieczołowitością przy współpracy z Jarosławem Zielińskim. Budynek połączono z nowoczesnym gmachem przy Kijowskiej 1.

6 komentarzy:

lavinka pisze...

O ile mnie pamięć nie myli odtworzyli tylko elewację, środek chyba już jest nowy? Jak tam mieszkałam (na Ząbkowskiej) to już stał nowy. Starego nie pamiętam :(
I cieszę się z nowego wpisu, dość już tych wakacji na naszej-klasie ;P

nomad pisze...

hehehehe, to nie były wakacje, ostatnio byłem za granicą w pracy :)
a środek owszem, jest zupełnie nowy

Marcin pisze...

To takie samo dziwadło, jak Pałac Jabłonowskich. Sztucznie odtworzona elewacja z nowoczesnymi wnętrzami. Zawsze mam mieszane uczucia przy takich inwestycjach: z jednej strony fajnie, że nie postawili klocka szklano-metalowego, z drugiej to jest nie do końca prawdziwe.

Rubeus pisze...

Dotychczas myślałem, że to jest odpicowana stara kamienica i denerwował mnie ten 'niestylowy' wjazd do garaży, niepasujący proporcjami do zwykłych bram i przez to psujący efekt.

widiowy63 pisze...

A dla wszystkich niezorientowanych.
W tej kamienicy po prawej (ceglanej),
w pierwszej bramie od bohatera wpisu, od zawsze była meta. Znana na całej Pradze.

Anonimowy pisze...

Większość gruntonych remontów KAMIENIC to rerstauracja fasady + nowoczesne wnętrza. Normalna sprawa. Oby jak najwiecej było rekonstrukcji tego rodzaju.