czwartek, 22 marca 2012

JAKA TO ULICA?

Na miłość boską, bezmyślność ludzka mnie zadziwia. Chociaż może to nie bezmyślność, ale co? Jest sobie na Żoliborzu Dziennikarskim taka uliczka. Nazywa się Małogoska. W X i XI wieku istniała tu wieś Polkowo (Polikowo, Pólkowo), własność książąt mazowieckich. Na przełomie lat ’30 i ’40 wieku XVII Władysław IV podarował wieś Kamedułom z Bielan. Przez teren wsi przepływały 4 rzeczki (potoki): Bełcząca, Drna, Rudawa i Polkówka. Stały tu już tartaki, browary, cegielnie i młyny. W związku z epidemią w 1624 roku powstał tu dzięki Łukaszowi Drewnie szpital i przytułek św. Ducha. W czasie potopu szwedzkiego wieś spalono doszczętnie. Odbudowała się ona jako Kępa Potocka. Osiedle domków wzniesione w latach ’20. Obecnie ulica nie posiada żadnych numerów: po jednej stronie jest boisko SP 65 (Mścisławska 1), a po drugiej posesje należące do Mścisławskiej 9, Mysłowickiej .. i .. i Dygasińskiego 49a.
I teraz szybki rzut oka na nowiutką tabliczkę - potem na tę starą z tyłu na budynku. Widać różnicę? To nie to, że nazwa się zmieniła, o nie... Ktoś wyprodukował bubla zwyczajnie. Już kiedyś w prasie widziałem nazwę tej ulicy przekręconej na 'Małgośka'... Naprawdę tak ciężko to przeczytać?

4 komentarze:

Er pisze...

"Małgośka" to powinna być na Saskiej Kępie - cha chaaa

ozon pisze...

"Durniów ci u nas dostatek", tak tylko można ten "wyczyn", producenta tabliczek, skomentować.
Znam nazwę tej ulicy i nikt mi nie wmówi, że "białe jest... ".
Pozdrawiam:)

weldon pisze...

Kto by się tam przejmował Żoliborzem, w dodatku Starym ... :/

Idzie nowe. Teraz, to się nazwami mostów jest w modzie zajmować ;)

H_Piotr pisze...

Wiesz, kiedyś przez jakiś czas na ul. Jarosława Dąbrowskiego wisiał MSI-owski życiorys Jana Henryka Dąbrowskiego... Po tym, taka "Małgoska" mnie nie zaskakuje.