czwartek, 28 lutego 2008

GRÓB ROMANA DMOWSKIEGO

Cmentarz Bródnowski
Roman Dmowski (09.08.1864-02.01.1939) - jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci międzywojennej sceny poliytycznej. Był Ministrem Spraw Zagranicznych, posłem na sejm II RP. Współzałożyciel Endecji, nacjonalista polski. Zawzięty przeciwnik Piłsudskiego, podpisywał Traktat Wersalski. Po wylewie w 1937 przeniósł się na wieś do Drozdowa i tam wkrótce umarł. Jego pogrzeb na Bródnie zgromadził ponad 100.000 osób, była to jedna z największych międzywojennych manifestacji.
Co w nim kontrowersyjnego? Był zagorzałym antysemitą, wyznawcą teorii żydowskiego spisku. Podobno romansował z późniejszą żoną Piłsudskiego, choć sam nigdy sie nie ożenił.
Ustawą z 1999 został uczczony mianem męża stanu.

5 komentarzy:

schwefel pisze...

Widzę, że uwieczniłeś grób wielkiego choć niedocenianego Polaka.
Jeszcze taka dygresja, Dmowski nie był antysemitą bo nie wiem czy wiesz ale narody semickie to także Arabowie, Maltańczycy czy Etiopczycy.

nomad pisze...

wiem, choć Etiopczycy to akurat naród semicko-kuszycki (i w dodatku w większości chrześcijański), więc nie do końca. Arabowie i Maltańczycy owszem. Ale jemu chodziło o Żydów i do nich się ten jego antysemityzm odnosił...:)
Pzdr ^^

Warszawa78 pisze...

Dmowski był OK, mi osobiście idee Dmowskiego są bliższe, niż te lansowane przez Gazetę Wyborczą.

Anonimowy pisze...

Dmowski może i nie przepadał za Żydami, ale nazywanie go antysemitą, w dodatku jeszcze zażartym? To chyba lekka przesada...

Anonimowy pisze...

W gwoli ścisłości - Roman Dmowski nie był ani antysemitą ani tym bardziej nacjonalistą. Sam osobiście wyrzekał się tych określeń.