poniedziałek, 4 lutego 2008

POMNIK CZERWCA 1976

pl. Czerwca 1976
Wreszcie coś z Ursusa, aż mi normalnie wstyd, że nic wcześniej stąd nie wrzucałem... Zaczynam od chyba najbardziej centralnego i najważniejszego miejsca w Ursusie.
Fala strajków i protestów miała miejsce w PRL pod koniec czerwca 1976 r., po ogłoszeniu przez rząd Piotra Jaroszewicza wprowadzenia drastycznych podwyżek cen urzędowych na niektóre artykuły konsumpcyjne. Zaowocowało to licznymi aresztowaniami, zwolnieniami z pracy, "wilczymi biletami" robotników podejrzewanych o aktywny udział w strajkach.

Pomnik wykonał Leszek Nadstawny wraz z załogą fabryki Ursus. Składa się z metalowego krzyża i piaskowca na granitowym postumencie. Na tablicy napis: Pamięci tych, którzy w czerwcu 1976 r. podnieśli robotniczy protest przeciw krzywdzie i nieprawości cierpiących, upokorzonych, prześladowanych ludzi dobrej woli, którzy stanęli w obronie robotników tworząc zręby polskiej Solidarności. W pięciolecie wydarzeń czerwcowych dla nauki i przestrogi pokoleń. Załoga ZM Ursus. Obok umieszczono fragment wiersza Tuwima: ... a kiedy lud na nogi stanie, niechaj podniesie pięść żylastą, daj pracującym we władanie plon pracy ich we wsi i miastach...” Pomnik odsłonięto 04.09.1981 i budził on zdziwienie, że pozwolono na postawienie go w tamtym okresie.

4 komentarze:

Czajnik pisze...

Ech trzy lata przemieszkałem w tej okolicy. A teraz fabryka jest idealnym miejscem na plenery horrorów. Zapuszczałeś się na jakies hale? Rewelacja! Pozdrawiam - Igor

przewodnikpokrakowie pisze...

Pamietam, jak w podstawówce recytowałam tego właśnie Tuwima, ale w całkiem innym kontekście :)

nomad pisze...

No właśnie widziałem te hale, dostęp jest praktycznie wolny, czekam aż ktoś ze mną pojedzie, bo mi się samemu nie chce przez całe miasto jechać :)

senner pisze...

w tej chwili już nigdzie do hal ursusa nie wejdziesz - albo szczelnie zamkniete (nowsza część) albo strzeżone jak niewiemco (starsza część)

nam udało się zrobić trochę zdjęć zanim wszystko pozamykali-
poleam stronę swoją i kolegi:
http://opuszczone-miejsca.prv.pl