piątek, 1 lutego 2008

PODSTAWA POD DZIAŁKO PRZECIWLOTNICZE

Lasek za blokami przy ul. Anieli Krzywoń, nieopodal parkingu przy Człuchowskiej, na przeciwko wylotu ul. Joyce'a.
Jest to unikalny obiekt militarny na skalę wręcz światową. Taki kawałek betonu ze śrubami służył do mocowania działek. Podobne obiekty znajdują się tylko w 5 innych polskich miastach, jednak warszawskie rozmieszczono w dość nietypowy sposób. Jest to jedno ze stanowisk, pozostałe z 7 innych, które były w okolicy. Były ułożone w kształt wachlarza.
Służyły do montowania prawdopodobnie armat przeciwlotniczych 2 cm Flakvierling 38, podstawowej broni hitlerowskich wojsk przeciwlotniczych. Takie armaty nosiły na 4,8 km i przebijały prawie 4 cm pancerz.
Cel rozmieszczenia dział akurat tu nie jest do końca jasny: obrona fortu Odolany?? Warsztatu pojazdów niemieckich?? Część umocnień Festung Warschau z 1944?? Nie wiadomo.

4 komentarze:

warszawa78 pisze...

Załoga tych działek została brutalnie wypędzona w styczniu 1945 roku - myślę, że pani Erika Steinbach powinna się za nimi ująć :)

lavinka pisze...

"Lasek za blokami przy ul. Anieli Krzywoń, nieopodal parkingu przy Człuchowskiej, na przeciwko wylotu ul. Joyce'a." Skoro nazwy mi nic nie mówią to musi być jakieś Bemowo albo cuś :)

nomad pisze...

no Jelonki, jak widać na labelu...

Kuba pisze...

Podstaw było 6 a nie 7 ! nie ma to żadnego związku z Festung Warschau, bateria ta razem z 7 innymi wybudowanymi w 1942 r były stanowiskami obrony przeciwlotniczej Warszawy - Flak gruppe warschau do dziś oprócz podstaw z Jelonek zachowały się też podstawy w innym rejonie Warszawy.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o flakach na terenie warszawy lub też przyłączyć się do Stowarzyszenia opiekującego się tego typu obiektami piszcie: kubjakk@gmail.com