piątek, 26 września 2008

PODSTAWA POD DZIAŁKO PLOT

Jest taka jedna, nienazwana jeszcze ulica w Warszawie, odchodząca od Łopuszańskiej, na którą wychodzą tyły posesji ulicy Kolneńskiej. Tam właśnie niedawno Mazowieckie Stowarzyszenie Miłośników Historii Szaniec odkopało na dawnych polach AGRIL-u podstawę pod działo przeciwlotnicze. Z niemałym trudem zresztą. I oby więcej takich inicjatyw!!!
Działo to, Leichte Flak baterie Warschau Okęcie, powstało ok. 1941. Dzialo uzbrojone było w 6 dział czterolufowego, sprężanego Flak Vierling 38 o kalibrze 20 mm. Dowódcą był kpt. Steinfeldt. Działo zlikwidowali sami hitlerowcy, jednak zwróćcie łaskawie uwagę, ze śruby są dokręcone idealnie, nic nie jest urwane i zniszczone. Mieli zamiar tu wrócić??

PS: podziękowania dla Kuby z Szańca za pomoc :)

5 komentarzy:

Warszawa78 pisze...

Niezłe! Szczerze podziwiam pasjonatów, którym chce się kręcić po takich różnych dziwnych miejscach i odkrywać takie rzeczy. No i fociarzy, którzy to potem fotografują :)

lavinka pisze...

Odkopali? No to należą się im oklaski :)

Anonimowy pisze...

Ta podstawa akurat specjalnego wysiłku nie wymagała, wiec nie przesadzajmy. A jak jesetśmy przy przesadzaniu to chyba z iloscią luf też troszkę przesadziliście. Cztery chyba wystarczą?
Nie ma to jak współpraca z wiarygodnymi ludźmi.
Chrif

nomad pisze...

Wysiłek jaki by nie był, i tak jest godny pochwały, nie chodzi o zwykły pot z czoła, tylko wysiłek w celu zrobienia czegoś w kierunku zachowania pamiątek przeszłości.
A z ilością luf nie przesadziliśmy: stoi jak wół "czterolufowego", co oznacza że działo ma 4 lufy... O ile się nie mylę...
Nie ma to jak czytanie ze zrozumieniem :D Co masz na myśli mówiąc o "wiarygodnych ludziach"??

Kuba pisze...

Współpraca z wiarygodnymi ludźmi... a to ciekawe :D A co do wysiłku hehe no wiesz nie widziałeś jak wyglądała przed odkopaniem więc nie dyskutuj ... Działko Flak-Vierling 38 2 cm miało 4 lufy sumując podstaw było sześć a więc bateria posiadała 24 lufy.