wtorek, 5 maja 2009

KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA KRÓLA

ul. Tykocińska 27

Budowa zaczęła się w 1934 dla mieszkańców Targówka, którzy wcześniej należeli do parafii w Ząbkach. Jednak do 1939 powstały tylko fundamenty i ściany do wysokości chóru. Plac pod kościół podarowali kamienicznicy Krzeszewscy jako wotum za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Projekt przygotował Stefan Colonna-Walewski w stylu średniowiecznych kościołów lombardzkich. W 1947 budowę wznowiono pod kierunkiem Władysław Koziejowskiego; pracę skończono w 1954. Obok kościoła miała stać 45-metrowa kampanila, wyłożona tabliczkami z nazwiskami poległymi w 1920. Po wojnie znacznie uproszczono projekt, a kampanili zabroniły władze. W latach 1977-8 elewacji nadano charakter modernistyczny.

Wewnątrz znajdują się obrazy Michaela Willmana: Męczeństwo św. Jana Ewangelisty i Chrystus na Krzyżu, które przyjechały tu z klasztoru w Lubiążu. Jest tu także XIX-wieczna kopia obrazu Andrea Sarto Madonna z Dzieciątkiem i Świętym, ambona wykonana przez Lecha Dunina.

2 komentarze:

lavinka pisze...

Sympatyczny kościółek, szkoda ze takich mało nowych powstaje.

Warszawikia pisze...

Dziwne, bo Leśniakowska w swojej książce podaje, że projektantami byli STEFAN Colonna-Walewski i WŁADYSŁAW Koziejowski. I Warszawikia za nią śladem tak samo podaje. Skąd masz te imiona?