niedziela, 17 maja 2009

MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W CYTADELI

W tej oto kaponierze, na rogu Krajewskiego i Wybrzeża Gdyńskiego, zaraz przy samym moście Gdańskim, mieściło się do niedawna Muzeum Wojska Polskiego. 'Co ty bredzisz?', zaraz ktoś powie, przecież wszyscy wiedzą, że takie muzeum jest w alejach, przy Muzeum Narodowym!! To nie było zwykłe muzeum, tylko i wyłącznie do dyspozycji Wojska Polskiego, dla kadetów. Wejście znajduje się od drugiej strony, więc żeby to obejrzeć, trzeba by mieć przepustkę...
Przed wejściem stoi trochę ciężkiego sprzętu.ta kuchnia nadal działa!!
A tutaj owo wejście.
Wnętrze wypełnione ciekawymi eksponatami, czasem ciekawszymi niż w alejach...
Niestety, tego muzeum od niedawna tam nie ma. Będzie inne. Pewnie równie niedostępne, a co gorsza, nieco bezsensowne, mianowicie Muzeum Katyńskie.

6 komentarzy:

roody102 pisze...

To chyba żadna tajemnica - w kaponierze ma być Muzeum Katyńskie. Dostępne będzie na pewno bardziej, bo pomysł przeniesienia Muzeum Wojska do Cytadeli wiąże się z jej otwarciem dla publiczności. To źle?

nomad pisze...

A, to wiadomo?? Myślałem, że to na razie tajemnica. Jest już muzeum katyńskie w forcie Czerniaków. Chyba, że otworzą całą Cytadelę, na co na razie sie nie zanosi, bo przymierzają się jak pies do jeża...

roody102 pisze...

Ależ tak, wiadomo że przeniosą tam wszystkie filie MWP, także te z walącego się Czerniakowa. I wiadomo też, że cytadela będzie otwarta. Trwa międzynarodowy konkurs architektoniczny, na który zgłosiło się bodaj ponad sto pracowni z całego świata. Sprawa nabiera więc i tempa, i kształtów.

Jellyeater pisze...

A w muzeum katyński zamkną Wajdę!!! W gablotce!

Warszawa78 pisze...

Ważne jest, aby Cytadela byla w końcu otwarta. A jakie muzeum tam będzie, to już kwestia wtóna, tak sądzę.

WuKa pisze...

Przypomnę, że w latach 60-tych kaponiera i przyległa do niej część z dziedzińcem na zewnątrz muru była... składem win. Jako chłopak na rowerze, nieraz "wąchałem" aromat bełta, jaki unosił się nad tą okolicą.