piątek, 23 kwietnia 2010

SKWER ZGRUPOWANIA AK CHROBRY II

skrzyżowanie ulic Twardej i Miedzianej
Jest to niewielki skwerek, z pomnikiem upamiętniającym działania grupy Chrobry II. Początkowo, od 01.08.1944 był to batalion, później utworzono zgrupowanie AK. Sformowane przez majora Leona 'Liga' Nowakowskiego oddziały bojowe otrzymały nazwę Grupa Chrobry. Później było dowództwo przejął mjr Zygmunt Brejnak. Przyjęto nazwę Chrobry II, ponieważ okazało się, że walczy już batalion utworzony jeszcze w latach okupacji przez mjr Gustawa 'Sosnę' Billewicza o tej samej nazwie. Żołnierze tego zgrupowania pochodzili z różnych formacji: AK, NSZ, a nawet AL. Batalion walczył w rejonie Śródmieścia. 3 sierpnia kompania batalionu Chrobry II dowodzona przez por. Zbigniewa Bryma zdobyła Dworzec Pocztowy mieszczący się na skrzyżowaniu ulicy Żelaznej i Alei Jerozolimskich; 10 sierpnia opanowała Browar Haberbuscha.
Jednym z oddziałów tego batalionu dowodził Witold Pilecki. Najwyższa liczebność zgrupowania Chrobry II wynosiła ponad 3200 osób (w tym ok. 3000 żołnierzy). W walkach powstania poległo 400 z nich. W baonie walczyli m.in. Zbigniew Brym, Tadeusz Siemiątkowski, Mirosław Biernacki.
Skład Zgrupowania Chrobry II:
Batalion Lecha Żelaznego (I)
Batalion Lecha Grzybowskiego (II)
Kompania NSZ "Warszawianka"
(za powstanie44.um. warszawa.pl/wola)
Sam skwer otrzymał swą nazwę w 1995, a pomnik ustawiono w niecały rok później.

2 komentarze:

JMP pisze...

Ten skwer i głaz jest na Towarowej 20!

nomad pisze...

ten głaz i skwer jest dokładnie tam, gdzie napisałem. Jak skwer z własną nazwą może mieć adres?? A Towarowa 20 jest całą długość ul. Srebrnej dalej w kierunku Towarowej właśnie.