środa, 28 kwietnia 2010

INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ

ul. Podleśna 61
Monumentalny gmach powstał w 1955-64 wg proj. Borysa Zinserlinga. Sam instytut powstał w 1919 jako Państwowy Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny i pod tą nazwą trwała do grudnia 1972, kiedy zmieniono ją na dzisiejszą. Budynek projektowano już w 1939, miał stanąć na miejscu drewnianej cerkiewki garnizonu rosyjskiego.

W 1964 uruchomiono pierwszy w Polsce radar meteorologiczny. Do podstawowych statutowych zadań Instytutu należy prowadzenie prac naukowo-badawczych oraz służb państwowych w dziedzinach: meteorologii, hydrologii, oceanologii, gospodarki i inżynierii wodnej, jakości zasobów wodnych, gospodarki ściekowej, utylizacji osadów ściekowych.


Skrzynka z przyrządami synoptycznymi
Miernik ilości deszczu
Termometry mierzące temperaturę przy gruncie, podłączone są do komputera w budynku obok.
Wnętrze gmachu IMiGW

Rzeźby na froncie budynku
Celem działania Instytutu jest zaspokajanie potrzeb społeczeństwa, gospodarki narodowej i obronności Państwa w zakresie jego działania. Cel ten Instytut realizuje przez prowadzenie prac badawczych, rozwojowych, wdrożeniowych oraz przez utrzymanie sieci obserwacyjno - pomiarowej, prowadzenie obserwacji i pomiarów, opracowywanie prognoz i ekspertyz.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Genialny blog :) naprawde tylu ciekawych rzeczy sie dowiedzialam o warszawie. świetna robota :)

nomad pisze...

a dziękuję, cieszę się, że się podoba :D

Marcin pisze...

O, moje rejony. I ta śmieszna instytucja, która nie potrafi przewidzieć pogody na 2 dni naprzód...

:-)

lavinka pisze...

Łooo, byłeś w środku.... mnie wystraszyły bramki na wejściu i mam tylko zdjęcie z krzakami. Chyba wolałam go szary niż żółty... ale trudno. I tak dobrze,że nie zielony. Może z czasem przyblaknie ;)

Bardzo fajna prognoza pogody na wyświetlaczu przy wejściu.

Wojciech pisze...

Dawna nazwa obecnego Instytutu brzmiała oczywiście : Państwowy Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny (w skrócie PIHM) a nie Ekonomiczny. Jestem przekonany, że pomyłka ta wynikła ze zwykłego "przejęzyczenia".
Pozdrawiam ekipę prowadzącą tę stronę, życzę wszystkiego najlepszego i dziękuję za wiele bardzo ciekawych informacji o naszej kochanej Warszawie.

nomad pisze...

hehe, oczywiście, nie wiem, skąd mi się wziął Ekonomiczny... Chyba za dużo pracuję...
Cała jednoosobowa ekipa dziękuje i równiez pozdrawia :D

Michel pisze...

Przed wojną instytut nazywał się PIM. Hydrologię dodano w 1945 r.