niedziela, 28 listopada 2010

STACJA KOLEJOWA WARSZAWA ŚRÓDMIEŚCIE

al. Jerozolimskie 52
Dworzec powstał w 1954-5 wg proj. Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka z płytą dworca wg proj. Zbigniewa Wasiutyńskiego i Stanisława Kajfasza. Jest to dworzec podziemny. W 1963 zaproj. zostały wnętrza przez Jerzego Sołtana, Zbigniewa Ihnatowicza, Lecha Tomaszewskiego, Wiktora Gesslera, Adolfa Szczepińskiego, Bogusława Smyrskiego i Wojciecha Fangora.
Sufit pokrywają dźwiękochłonne panele. Poniżej peronów umieszczono również skrzynie z granulatem, aby chłonęły dźwięk. Tak samo, zamiast mocnych głośników zamontowano słabsze.
W wejściach i na środku kwitnie handelek.
Budowę stacji ułatwiła przestrzeń pozostawiona po Dworcu Głównym. Zbudowano wewnątrz trzy perony: środkowy jest dla wysiadających, a zewnętrzne dla wsiadających.
Mozaikowe dekoracje wykonali Stanisław Kucharski i Jolanta Bieguszewska. W 2006-7 odbył się remont generalny dworca. Są dwa kolory mozaiki - czerwone kierują na wschód, niebieskie na zachód - to taka nić Ariadny.
Niegdyś kolory były wszędzie widoczne, teraz są pozastawiane i trzeba trochę ich poszukać. System tabliczek informacyjnych zdjęto już w czasie remontu w 2007.
Co ciekawe, pawilony wejściowe gotowe były już na otwarcie PKiN, mimo, iż dworzec oddano do uzytku ładnych kilka lat później...

5 komentarzy:

Janusz pisze...

Ok, mam ten sam problem, trudno wstrzelić się w czcionkę z materiału skopiowanego i dopisywanego ręcznie. A może piszę to niepotrzebnie ? Trzeba sobie jednak jakoś ułatwiać życie, prawda ?
Pozdrawiam serdecznie, wierny "oglądacz".

nomad pisze...

to nie problem, trzeba po prostu dla ujednolicenia tekstu wrzucić go najpierw do notatnika, a potem na stronę. Nie zawsze mi się chce, bo moje notatki mam w Wordzie, ale to jest sposób...
Pozdrawiam również sąsiada z Bemowa :)

Janusz pisze...

A może pomoże mi sąsiad w rozwikłaniu "tajemniczego obiektu" ?

http://okiemj.blogspot.com/2009/05/tajemniczy-obiekt-na-kole.html

Od dawna nurtuje mnie ten problem, tym bardziej, że dość często go widuję i nie daje mi to spokoju !
Pozdrawiam serdecznie !

Anonimowy pisze...

A dokąd kierują żółte mozaiki? Wypatrzyłam takie m.in. na środkowym peronie (zdjęcie na wygodniej.wordpress.com)

nomad pisze...

a żółte nie są z niebieskimi razem?