piątek, 23 września 2011

PAŁACYK REFEROWSKIEGO

 ul. Solariego 3
 Ta piękna willa powstała w 1927 wg proj. Józefa Referowskiego w Kolonii Staszica. Referowski był studentem architektury rosyjskiej na PW i był współpracownikiem Tołwińskiego. Architekt kupił tę działkę w 1925, kiedy dookoła jeszcze nic nie było. Mieszkała wraz z nim matka - dla niej i jej służącej Referowski przewidział oddzielne wejście.W budynku architekt zaprojektował łazienkę, służbówkę, pralnię, suszarnię gazową, spiżarnię, kotłownię,  pomieszczenie na węgiel i warsztat właściciela. W 1937 budynek został sprzedany Leopoldowi Welliszowi, kolekcjonerowi grafik. W czasie wojny willa ucierpiała dość mocno, ale ją odbudowano dla Urzędu Rady Ministrów.
Dziś należy do rodziny Kalamus, którzy dzięki pomocy architektów Anny Łowieńskiej-Fedorowskiej i jej męża Ryszarda zrobili jeszcze dodatkowe mieszkanie na strychu dla swoich dzieci. Wyróżnia się spośród innych, skromniejszych domów kolonii Staszica i ogólnie określany jest jako pałacyk.


 dzięki MICHEL za pomoc :)

7 komentarzy:

Er pisze...

tak się składa, że przypadkiem znam dość dobrze ten dom. ciekawostką jest na przykład, że przed wojną nie stanowił formy sześciennej, a miał taras - tam gdzie jest narożnik przy skrzyżowaniu na piętrze (zdjęcie drugie). itd...

nomad pisze...

no tak, no tak, to można porównać sobie z przedwojennymi zdjęciami... Ale kto tu mieszkał, kto był inwestorem, co się działo... To jest zagadką, przynajmniej dla mnie...

Er pisze...

było kiedyś o nim w "Spotkaniach z zabytkami", i może takie informacje się pojawiły. ale w którym numerze - tego nie dojdziesz.

Michel pisze...

Mam skan tego artykułu, mogę przesłać. Niestety (co za wstyd), nie zapisałem, z którego numeru pochodzi.

nomad pisze...

o to to, poproszę bardzo bardzo :)

Er pisze...

ja żem miał jeszcze rzuty, przekroje i elewacje, ale gdzie są teraz...?
;-)

Anonimowy pisze...

Mieszkam tu 50 lat i o żadnych Kalamusach nie nie wiem. Jakaś fikcja i szachrajstwo. Dom - mimo że zabytkowy - zepsuto nadbudówką (rzekoma pracownia artystyczna, he, he). Kto wydal zgodę, dlaczego i za ile - trudno dociec. Poza tym prowokacja, żeby podwyższyć wysokosc domów w okolicy, w starej Kolonii Staszica.