wtorek, 10 stycznia 2012

DOM SPÓŁDZIELNI BUDOWLANO-MIESZKANIOWEJ 'SPÓLNOTA MIESZKANIOWA'

 ul. Barska 3
Budynek powstał w 1934 wg proj. W. Nałęcz-Raczyńskiego, zbudowany jest na planie litery Y. W czasie Powstania Warszawskiego ulica była świadkiem zaciętych walk i większość zabudowy spłonęła we wrześniu 1944, a wraz z nią ta kamienica.  Po zniszczeniach wojennych z 1944, odbudowany w 1949 wg oryginalnych planów. Ostatnio ładnie odnowiona, tyle, że różowa świeci się dumnie wśród szarych pozostałych domów. Jest to jeden z ciekawszych domów wielorodzinnych na Ochocie, jeśli chodzi o architekturę.

4 komentarze:

I am I pisze...

Dom bardzo ładny, jak to na Ochocie, ale ten majtkowy róż...

Er pisze...

afaik, ten fragment Barskiej był świadkiem zaciętych walk tylko w pierwszych chwilach powstania (atak na koszary w domu akademickim). pobliska "reduta kaliska" walczyła do 9.VIII. tak więc zabudowa spłonęła w wyniku późniejszych systematycznych podpaleń.
a dom jest zacny. i ma "braciszka" od Grójeckiej.

Michel pisze...

Kilka lat temu, jeszcze grubo przed remontem trwała batalia między częścią mieszkańców a administracją o pozostawienie oryginalnych przedwojennej bramy, którą chciano wymienić na współczesne badziewie. Nie wiem jak to się skończyło.

Anonimowy pisze...

Budynek barska 3 nie był zniszczony w powstaniu.Informacja pochodzi od mieszkanki ,nieżyjącej już teściowej mojej siostry