piątek, 27 stycznia 2012

RESZTKI KAMIENICY Z TABLICĄ PAMIĄTKOWĄ

 rondo Dmowskiego
Pomnik, mieszczący się zaraz pod hotelem Novotel, dawnym Forum, upamiętnia 102 Polaków, rozstrzelanych tu 28.01.1944. Kamienica miała przed wojną numer 31, dziś pod tym numerem jest zupełnie inny dom. Budynek rozebrano w latach '70. Jest to jeden z większych pomników z tablicą 'miejsce uświęcone krwią Polaków' z charakterystyczną tablicą Karola Tschorka.

7 komentarzy:

Warszawikia pisze...

Kamienica Marconiego znajdowała się po drugiej stronie ul. Marszałkowskiej, pod ówczesnym numerem 35 (więcej: http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=marszalkowska_101&r3=0), natomiast w tym miejscu znajdowała się kamienica nr 31 (więcej: http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=jerozolimskie_31&r3=0). To ona istniała tutaj do lat 70. XX wieku i to przy niej znalazła się tam tablica pamiątkowa TCHORKA.

Michel pisze...

Stare te zdjęcia. Od niedawna obok tablicy Tchorka jest umieszczona replika pierwszej tablicy upamiętniającej to miejsce straceń.
Vide: http://www.werttrew.fora.pl/ciekawe-miejsca-i-obiekty,16/powstanczy-krucyfiks,1163-75.html

I am I pisze...

Jako dzieciak przechodziłem tamtędy często, i trochę mnie dziwił ten pomnik tuż przy hotelu Forum, no ale oczywiście o Marconim i jego kamienicy nie wiedziałem wtedy nic :)

Marcin pisze...

Heh, też to fociłem ostatnio, tylko bajnajtowo.

Anonimowy pisze...

Marszałkowska 35,budynek Marconiego znajdował się po drugiej stronie ul. Marszałkowskiej.Zobacz www,warszawa1939pl.

nomad pisze...

słuszna racja, że tak powiem - coś mi się nie zgadzało, ale wrzucałem wczoraj na szybko po 8 godzinach podróży i nie ogarnąłem - dzięki czujnym :)

Witold Wiszniewski pisze...

Przed wyburzeniem na zachodniej, ślepej ścianie budynku był wielki neon -reklama Totalizatora Sportowego, a bliżej rogu Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej były pawilony MHD z odzieżą i materiałami. Ale to już całkiem inna historia ;-)