środa, 8 sierpnia 2007

CMENTARZ ŻOŁNIERZY WŁOSKICH

Na początku, kiedy cmentarz powstawał w 1927 roku, leżał daleko za miastem. Urządzono go wg projektu Biura Technicznego Komisariatu Głównego Do Spraw Cmentarzy Wojskowych w Rzymie. Do budowy wykorzystano włoskie materiały, a w każdej mogile jest garść włoskiej ziemi. Do 1970 roku u wejścia stał łuk triumfalny.
Cmentarz jest obecnie pod opieką ambasady włoskiej. Spoczywa tu 868 żołnierzy z I wojny światowej i 1505 byłych jeńców i ofiar hitlerowców. Naprzeciw bramy stoją dwie katakumby z prochami żołnierzy, a także dwie ukryte pod trawą przy samym wejściu. Na środku znajduje się tablica ku czci 5 włoskich generałów zamordowanych przez Waffen SS w Kuźnicy Żelichowskiej, 25.01.1945r.
4 komentarze:

lavinka pisze...

O, moja okolica... Często przesiada się ta w Łkę (to znaczy przesiadałam się odkąd nie zrobili tych objazdów z powodu budowy metra). Jakoś zawsze bałam się wejść, tam zawsze jest tak przerażająco pusto...

lavinka pisze...

Przepraszam za literówki... chyba jakiś paproh wpadł mi pod klawisz "m" :)

przewodnikpokrakowie pisze...

Bardzo zadbany, byłam, widziałam... pewnie i dzięki temu, że jest pod stałą opieką (w sensie ktoś tam mieszka chyba). I jest otwierany tylko na życzenie :)

nomad pisze...

No, czasem można wejść ot tak, z tych kilku razy co byłem, tylko raz musiałem dzwonić... Ale zadbany i przyjemny, to fakt :)