czwartek, 30 sierpnia 2007

KOŚCIÓŁ MATKI BOSKIEJ LORETAŃSKIEJ

Ul. Ratuszowa 5
W 1617 powstał tu klasztor Bernardynów z fundacji Zygmunta II Wazy. Obok klasztoru w 1640-4 stanęła mała kaplica poświęcona Matce Boskiej, wzorowana na Santa Casa w Loreto. We wnętrzu stanęła figurka MB Loretańskiej, do której pielgrzymowali wierni. Dla osłony przed deszczem obudowano ją krużgankami. Pomógł przy jej wystawieniu król Władysław IV. Pielgrzymowali tu zimą pijarowie i jezuici, idąc z wiernymi po zamarźniętej Wisle. Po drodze dochodziło do bijatyk między rywalizującymi zakonami, w ruch szły kije, lała się krew. Kres temu położył marszałek Bieliński, nakazując pielgrzymować na przemian :) Mimo, że klasztor zlikwidowano w 1811, kaplica pozostała; zabrano jednak cudowną figurę w 1794, przed atakiem Suworowa. Zamiast niej sprowadzono tu w 1811 figurę MB Kamionkowskiej, która otoczona była równym uwielbieniem. W 1821 dobudowano do kaplicy kruchtę, a w 1853 połączono je wspólnym dachem.
Wewnątrz, po środku, stoi Domek Loterański z portalem z czarnego marmuru i figurą MB Kamionkowskiej z XV w. W nowszej części stoi ambona z XVII w., obrazy Ukrzyżowanie, NMP Niepokalanie Poczęta z XVII w.
Przed kościołem znajduje się symboliczny grób Rocha Kowalskiego, postaci z sienkiewiczowskiego Potopu.

2 komentarze:

przewodnikpokrakowie pisze...

Krewkie mnichy :)

Anonimowy pisze...

Skąd informacja o zabraniu posążka MB Loretańskiej aby uchronić ją przed Suworowem? Według informacji ze strony parafii (i kilku innych) to za czasów napoleońskich, po wyburzeniu klasztoru, bernardyni przenoszą figurkę do św. Anny...