Ul. Ratuszowa 5
W 1617 powstał tu klasztor Bernardynów z fundacji Zygmunta II Wazy. Obok klasztoru w 1640-4 stanęła mała kaplica poświęcona Matce Boskiej, wzorowana na Santa Casa w Loreto. We wnętrzu stanęła figurka MB Loretańskiej, do której pielgrzymowali wierni. Dla osłony przed deszczem obudowano ją krużgankami. Pomógł przy jej wystawieniu król Władysław IV. Pielgrzymowali tu zimą pijarowie i jezuici, idąc z wiernymi po zamarźniętej Wisle. Po drodze dochodziło do bijatyk między rywalizującymi zakonami, w ruch szły kije, lała się krew. Kres temu położył marszałek Bieliński, nakazując pielgrzymować na przemian :) Mimo, że klasztor zlikwidowano w 1811, kaplica pozostała; zabrano jednak cudowną figurę w 1794, przed atakiem Suworowa. Zamiast niej sprowadzono tu w 1811 figurę MB Kamionkowskiej, która otoczona była równym uwielbieniem. W 1821 dobudowano do kaplicy kruchtę, a w 1853 połączono je wspólnym dachem.
Wewnątrz, po środku, stoi Domek Loterański z portalem z czarnego marmuru i figurą MB Kamionkowskiej z XV w. W nowszej części stoi ambona z XVII w., obrazy Ukrzyżowanie, NMP Niepokalanie Poczęta z XVII w.
Przed kościołem znajduje się symboliczny grób Rocha Kowalskiego, postaci z sienkiewiczowskiego Potopu.
2 komentarze:
Krewkie mnichy :)
Skąd informacja o zabraniu posążka MB Loretańskiej aby uchronić ją przed Suworowem? Według informacji ze strony parafii (i kilku innych) to za czasów napoleońskich, po wyburzeniu klasztoru, bernardyni przenoszą figurkę do św. Anny...
Prześlij komentarz