piątek, 31 sierpnia 2007

DOM MILLERA

Ul. Karska 7
W 1932 roku ogłoszono targi „Tani Dom Własny”. Jako miejsce targów wyznaczono plac między Twardowską a Zjednoczenia. Zbudowano 21 domków, które kosztowały od 15 do 45 przeciętnych pensji urzędnika. Wystawę odwiedziło ponad 30 000 osób, na czele z prezydentem Mościckim i premierem Prystorem. Kursowała tu nawet specjalna linia autobusowa z pl. Zamkowego. Wyróżniony dom projektanta Millera został stawiany jako wzór i powielany w wielu miejscach. Kupowali owe domki, pozostałe po wystawie, głównie pracownicy państwowi, leśnicy... Do dziś przetrwało tylko kilka domków w nienaruszonym stanie, resztę przerobiono lub wyburzono i postawiono inne domy.
Ten dom Millera, postawiony został w ciągu 27 dni: od 17 sierpnia 1932, do 10 września.

5 komentarzy:

przewodnikpokrakowie pisze...

A już myślałam...

nomad pisze...

też myślałem, że ktoś tak pomyśli... :))

lavinka pisze...

W tym musiał być jakiś haczyk... domy te "inwenaryzowałam" fotograficznie jakoś w lutym, jest tego trochę na gazecie, o tu:
http://fotoforum.gazeta.pl/uk/Bielany,lavinka,3.html
To nie jedyny powtórzony projekt w okolicy. Jest jeszcze ulica Cegłowska gdzie stoją wille jak krople wody:
http://fotoforum.gazeta.pl/uk/Bielany,lavinka,4.html

Anonimowy pisze...

dla mnie jest to cos niesamowitego, mysle ze w dzisiejszej Polsce bardzo zadko buduje sie tak szybko, mysle ze jest to fajny budynek do mieszkania,chcialbym mieszkac w czyms takim, czy autor strony posiada wiecej danych na temat tego budynku? metraz ilosc pokoi jakie schody? bardzo fajna rzecz!!!

nomad pisze...

jak znajdę to napiszę, mam gdzieś plany tych budyneczków...