poniedziałek, 1 października 2007

ŻYRAFA W PARKU PRASKIM

W Warszawie jest mnóstwo różnistych zwierzaków, a ta żyrafa stoi akurat w centrum Parku Praskiego, nieopodal zoo. Ma zachęcać do odwiedzenia ogrodu zoologicznego. Metalowy zwierz pojawił się tu jako dar warszawskich dzieci dla Zoo, a wykonał go w 1981 Władysław Frycz.

6 komentarzy:

przewodnikpokrakowie pisze...

Bo miasto jest pełne tajemnic i niespodzianek :)

lavinka pisze...

Kojarzy mi się z Hasiorem :)

Bemowiak pisze...

Sam bardzo jestem ciekaw kto jest autorem. Na Woli przy stadionie Olimpii stoi podobna żyrafa (trochę mniejsza) a jej autorem jest Władysław Frycz. Możliwe że autor jest ten sam. http://www.sztuka.net.pl/palio/html.run?_Instance=www.sztuka.net.pl&_PageID=445&newsId=8460&_CheckSum=-645136187 tu jest kilka fotek z biennale z 1968 roku a wśród nich żyrafka.

agata744 pisze...

W szyi mieszkają wróble. Naznosiły sobie słomek i patyczków i mają wiezowiec ;)

Anonimowy pisze...

Ta żyrafa jest drugą z kolei. Poprzednia była malowana w plamy, nie ażurowa i chyba nieco mniejsza.

Anonimowy pisze...

Żyrafa autorstwa Władysława Daniela Frycza jest jedną z 18 dzieł, które ocalały spośród 60 przygotowanych w 1968 r. na I Biennale Rzeźby w Metalu. Część stoi na trawniku między Wolską a ul. Kasprzaka. Druga żyrafa autorstwa Władysława Daniela Frycza stoi na Woli niedaleko stadionu Olimpii.
Żyrafa znajdująca się w parku Praskim jest niemal dwukrotnie wyższa (ma 13 m) i wykonana z kwasoodpornej stali nierdzewnej. Powinna więc być srebrna. - Ma otwory, które pomyślałem jako miejsca gniazdowania ptaków. Ta żyrafa wiedzie więc podwójne życie: plastyczne i przyrodnicze - stwierdza artysta.