poniedziałek, 7 grudnia 2009

PAŁACYK ZJEDNOCZENIA CUKROWNIKÓW

ul. Mokotowska 25
W 1878 stał tu skromny dworek Kazimiery z Kaczyńskich Ćwierciakiewiczowej, który w 1907 uzyskał Jan Kaczyński. Na posesji działał również zakład litograficzny, drukarnia i wytwórnia toreb Mieczysława Kaczyńskiego i Wacława Cywińskiego. Od 1922 pałacyk wykupił Zarząd Spółek Cukrowni Lubelskich (cukrownie Zbierski, Garbów, Lublin i Nieledów) i pałacyk przebudowano wg proj. Tadeusza Zielińskiego w 1923. Do 1935 udziały w spółce wykupił Mirosław Broniewski, wyznaczony kilka lat wcześniej na warszawskiego pełnomocnika lubelskich firm.
Szczęśliwie pałacyk nie został zniszczony w czasie wojny i po gruntownym remoncie w 1987 i kolejnym ostatnio, lśni jako perełka architektury przedwojennej. Wprawdzie po wojnie mieścił się tu m.in. Centralny Ośrodek Szkolenia Partyjnego PZPR, jednak obecnie budynek odzyskali spadkobiercy Broniewskiego i jest to siedziba Instytutu Adama Mickiewicza.

1 komentarz:

Marcin pisze...

Pałacyk zawsze lubiłem, ciekawi mnie jak wyglądają wnętrza, znaczy się, czy dorównują zewnętrzu. Szkoda tylko, że te odcienie farb do remontowania budynków są wszędzie takie same: budyń-brzoskwinka albo budyń-malinka.