wtorek, 28 września 2010

KAMIENICA NA WIDOKU

ul. Widok 11
W zasadzie powinno być Kamienica na Widok, ale żeby ładniej brzmiało, będzie na Widoku :)
Kamienica już od wielu lat jest w stanie dość opłakanym, nic to, że wpisana jest do rejestru zabytków. Jest to przykład eklektycznej architektury śródmiejskiej z końca XIX w., który niszczeje i nikt się nie interesuje.
Co więcej, nawet literatura starannie omija tę kamienicę, nie tylko konserwator...
A szkoda, bo kamienica ładna i jedna z niewielu po tej stronie Jerozolimskich, która ostała się prawie nienaruszona.PS: A tutaj dla ciekawostki zamieszczam artykuł p. Kadleca ze strony Pałac Kultury Collection z moimi skromnymi zdjęciami:
http://www.pkc.2ap.pl/artykuly/pod_trybuna_honorowa.htm

4 komentarze:

I am I pisze...

No to gratulacje za publikację :)
A koło tej kamienicy swego czasu przejeżdżałem bardzo często - ciężko ją jednak zauważyć, a co dopiero sfotografować en face, bo stoi w bardzo ciasnym zaułku.

Warszawikia pisze...

Kasprzycki, o ile dobrze pamiętam, pisał coś o tej kamienicy w Pożegnaniach Warszawskich. A budynku szkoda, bo pewnie prędzej czy później zostanie rozebrany, a można by było go odrestaurować, usunąć część oficyn i obudować nowymi, ciekawymi budynkami.

Marcin pisze...

Styropianem ją! Styropianem! A potem na malinowo.

Ewa pisze...

Witam,
mieszkałam w tej kamienicy z rodzicami 1974-1976, a moja prababcia do 1993 roku. Dobrze, że kamienica została wpisana do rejestru zabytków. Mam nadzieję, że jej nie rozbiorą.
Ewa.