czwartek, 9 września 2010

KAMIENICA POD NIEDŹWIEDZIEM

ul. Mokotowska 8
Kamienica powstała w 1904 wg proj. Leona Wolskiego dla Icka Ajzensztadta. Mieścił się tu wtedy sklep ESTETYKA z wyrobami przemysłowo-artystycznymi. Ok. 1913 kamienicę wykupił ks. Władysław Lubomirski. W 1922 kamienicę kupili Wacław i Irena Kleinadl i pozostawali jej właścicielami aż do 1930, z małą przerwą na 1925-6, kiedy dom należał do Akcyjnego Towarzystwa Ubezpieczeń VITA.
W 1930 budynek kupił Edward Suchocki. W 1933 kamienicę odkupili Olgierd i Zofia Krukowscy i do II wojny pozostali oni właścicielami domu. Już na początku działań wojennych 1939 bomba uszkodziła budynek, ale uszczerbek został dość szybko naprawiony.
Po wojnie kamienica stała się własnością państwa i skuto wtedy podczas remontu większość secesyjnych dekoracji, m.in. owego Niedźwiedzia, który dał kamienicy nazwę. W 2007 spadkobiercy odzyskali ją i natychmiast sprzedali fundacji Fortalicja Czemierniki. W 2009 wysiedlono mieszkańców w związku z fatalnym stanem budynku i przeznaczeniem go do generalnego remontu.

3 komentarze:

Marcin pisze...

"Kamienica pod skutym niedźwiedziem"... eee, nieważne.

nomad pisze...

ehm... no tak.

Lena psycholożka. pisze...

kolejne ciekawe miejsce :) Niedługo zgłoszę się na wycieczkę! Dopiero poznaję Warszawę, lubię fotografię, więc chętnie potowarzyszę jeśli można.