poniedziałek, 6 września 2010

RATUSZ DZIELNICY BIAŁOŁĘKA

ul. Modlińska 197
Ratusz, pierwotnie gminy Warszawa Białołęka, od 2002 dzielnicy Białołęka, ma nawiązywać do architektury funkcjonalistycznej lat '30. Powstał w 1995-7 wg proj. Jakuba Wacławka i Grzegorza Stiasnego, ich projekt został wyłoniony spośród 67 nadesłanych na konkurs. Budynek otrzymał nawet nagrodę za Najlepszy Budynek Warszawy 1996-7 i Dyplom Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Na fasadzie herb Warszawy i Białołęki, o którym w zasadzie można by wspomnieć kilka słów. Oto on:
Dwa pola oznaczają połączenie dwóch wsi: Tarchomina i Białołęki. Zielona część ze snopkiem to pola uprawne, lew na żółtym polu to miejskość dzielnicy. Oprócz tego można się tu doszukać kilku znanych symboli rodowych. Snopek to herb Wazów, a przecież Jan Kazimierz był kiedyś właścicielem Białołęki. Lew na Baszcie to herb Prawdzic i Gołyńscy, jedni z kolejnych właścicieli i Tarchomina i Białołęki - oni panowali tu chyba najdłużej. No i w końcu topór, który znalazł się w lwiej łapie, to symbol Ossolińskich, dobrodziejów Tarchomina. Posiadali oni tu dwór, który przecież stoi do dziś.

2 komentarze:

Hrabia_Piotr pisze...

A byłeś na ostatnim piętrze? Jak nie byłeś, to się tam wybierz koniecznie, chyba, że masz lęk wysokości.

Daga pisze...

A na ostatnie piętro można wejść tak sobie? Niby mój urząd (brak etykietki - to Tarchomin!), a bywam tylko na parterze. :)