czwartek, 13 stycznia 2011

BIUROWIEC NORTH GATE

ul. Bonifraterska 17
Powstał w 2006-8 na miejscu zabudowań Fabryki Wyrobów Tytoniowych Progress przy ul. Przebieg 3. Całość powstała wg kompleksowego projektu firmy PREMIUMRED Real Estate Development GmbH, zajmującej się wszystkim, od kupna gruntu, przez projekty budynków do sprzedaży końcowej.
 
Biurowiec ma 24 piętra, a łączna wysokość budynku to 87 m. Na parterze są pomieszczenia handlowo-usługowe, a na piętrach siedziby różnych firm.


Ciekawa jest sama historia miejsca, które istniało tu przed wojną. Zabudowania FWT Progress mieściły się przy ówczesnej ul. Przebieg 3 od 1900 – sama fabryka powstała w 1894 przy Wiejskiej 2. Posesja należała do spółki Nowakowski, Goldman i Strüm. Produkowano tu setki tysięcy papierosów rocznie! Jeszcze na pocz. lat ’20 pracowało tu prawie 250 robotników w oddziałach takich jak: sortownia liści, krajalnia tytoniu, wytwórnia gliz i sortownie i paczkarnię papierosów. W 1924 na podstawie ustawy rządowej, państwo wykupiło wszystkie prywatne zakłady tytoniowe i Progress się skończył. W połowie lat ’20 fabrykę zamieniono na przytułek dla bezdomnych i żebraków, tzw. Dom Przesyłkowy. Odbywały się tu przymusowe kąpiele bezdomnych, a raz na 10 dni przychodził tu sędzia, wygłaszać natychmiastowe wyroki, głównie za żebractwo. Zakład posiadał karetkę, która jeździła po mieście i wyłapywała włóczęgów, których na siłę kąpano, golono i ubierano w czyste rzeczy. W Domu Przesyłkowym również karmiono owych bezdomnych: na śniadanie podawano kawę z chlebem, a na obiad zupę i jarzyny. Trzy razy w tygodniu podawano mięso. Na kolację dawano zupę lub kaszę. Całą zabudowę zniszczono podczas Powstania Warszawskiego, a po wojnie założono tu trawnik. 

1 komentarz:

Marcin pisze...

Może to i lepsze niż trawnik, ale... na zdjęciach, odcięty od otoczenia, nie prezentuje się jeszcze tak źle. Ale jak się spojrzy na cały teren, to tam nic do niczego nie pasuje.