poniedziałek, 31 stycznia 2011

DOM PARTII

ul. Nowy Świat 6\12

Powstał w latach 1948-51 wg planów Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, czyli tzw. 'Tygrysów'. Mieścił się tu Komitet Centralny Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Funduszy dostarczyło sprzedawanie cegiełek na budowę tego domu. Podobno łączą go podziemne przejścia tajemne z Pałacem Kultury i Nauki. W 1989 umieszczono tu Giełdę, obecnie jest to Centrum bankowo-Finansowe, decyzję o zmianie podjął Tadeusz Mazowiecki. Dawne gabinety Gierka i Bieruta mieszczą dziś sale konferencyjne i biura. Na tyłach znajduje się lądowisko dla helikopterów.
 Kiedyś w tym miejscu stał Dom Sierot i Ochrony dla Chłopców, który powstał w 1842 wg proj. Józefa Grzegorza Lessla dla Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Było tu miejsce dla 90 chłopców, pierwszym dyrektorem został Stanisław Jachowicz. W 1871 zakład przeniesiono na ul. Freta, a do opuszczonego budynku wprowadził się III Oddział Straży Ogniowej. W 1873 z tyłu wzniesiono na zapleczu wieżyczkę – czatownię. W 1936 III Oddział Straży pożarnej przeniósł się na Polną 1. Po wojnie, w 1948, całkowicie zachowaną kamienicę rozebrano na budowę Domu Partii.

4 komentarze:

Janusz pisze...

W latach 70 - tych, ogarniał mnie strach gdy przejeżdżałem obok tego gmachu. Pomyśleć tylko, jak wiele się zmieniło od tamtych lat .....?
Pozdrawiam i życzę dalszej wytrwałości w realizacji swoich planów i zamierzeń.

H_Piotr pisze...

Marcinowi nie poprawiałem "Kokrzyńskiego" (bo nie zaglądałem na jego bloga), ale Tobie napisze w tajemnicy - nie "Mokszyński", a Mokrzyński :)

Masz jakies informacje (w tym zdjęcia) nt. szkoły, która powstała w latach 30-tych na tyłach obecnego Domu Partii? Czy została zniszczona w czasie wojny czy po niej?

nomad pisze...

hmmm... mam zdjecia i strazy pozarnej i kamienicy domu sierot... Co do szkoly, to zdjec nie posiadam chyba, ale z tego co wiem, szkola powstala po wielu perturbacjach spowodowanych tymi ruderami pod nr 10 i 12. Projekt wykonali Tytowicz i Cwierdzinski w 1936 przy ul. Muzealnej, ktora dzis juz nie istnieje, a biegla wzdluz parkanu Muzeum Narodowego od ksiazecego. Szkole poswiecono w 1938 i dzialala jakis rok, az do wojny...

Anonimowy pisze...

Byłbym zainteresowany każdym zdjęciem kamienic, które stały w miejscu Domu Partii. Jeśli ktoś miałby rzuty i przekroje architektoniczne, szkice tych kamienic i dawnego KC to bardzo chętnie bym obejrzał. Piszę pracę o urbanistyce tego fragmentu Warszawy.
Pozdrawiam
Kontakt do mnie - piotrpriv@wp.pl